CIVILICA We Respect the Science
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
21
Nov

The 14th National Conference and the First International Scientific-Cultural Conference of the Persian Gulf

Calendar Home

Secretariat Help


Conference Subjects: Travel and Tourism Management
Conference Venue: Tehran

نام خليج پارس، با نام ايران براي هميشه تاريخ گره خورده است. اين ارتباط عميق و پايدار ايران با خليج‌فارس در اشكال و حوزه‌هاي مختلف قابل ترسيم، تائيد و تأكيد است و استمرار آن تا دوران معاصر و حال نيز كشيده شده است؛ براي نمونه، سير تحولات از دوران كهن تا دوران معاصر بيانگر اقتدار ايرانيان در خليج‌فارس بوده و در حال حاضر نيز جمهوري اسلامي تضمين-كننده ثبات خليج‌فارس و آرامش در اين منطقه است. شوراي عالي انقلاب فرهنگي با توجه به هجوم به هويت فرهنگي و تاريخي ملت ايران از سوي برخي از سازمان‌هاي جغرافيايي بين‌المللي و به‌خصوص برخي از كشور‌هاي همسايه و تلاش آنان براي تحريف نام تاريخي خليج‌فارس، به پيشنهاد شوراي فرهنگ عمومي، دهم ارديبهشت‌ماه - روز اخراج پرتغالي‌ها از تنگه هرمز - را به‌عنوان «روز ملي خليج‌فارس» نام‌گذاري كرد و جهاد دانشگاهي از سال 1384 نسبت به برگزاري دوازده دوره همايش ملي خليج‌فارس اقدام كرده است؛ ضرورت برگزاري اين همايش از سوي جهاد دانشگاهي از اين ناشي مي‌شد كه خليج‌فارس با تاريخ و تمدني ديرين و درخشان و مردماني كه به مدد فرهنگ پويا و پربار خويش آيين‌ها آفريدند، براي ايرانيان فراتر از يك نام و يك دريا است. سواحل و جزيره هاي ايراني خليج‌فارس همواره آينه فرهنگ و تمدن ايران‌زمين بوده است. در هر گوشه از اين آب‌وخاك آيين‌هايي ديده مي‌شود كه ريشه در تمدن كهن ايران و گاه جهان دارد و ارتباط شگفت‌انگيز اين ديار با ديگر سرزمين‌ها نشان از ديرپايي مردماني است كه تمدن و فرهنگ ديرين بشري را مي‌شناخته و آن‌ها را چون خون در رگ زندگي خويش جاري ساخته‌اند.
خليج‌فارس در طول تاريخ همواره جايگاه ويژه‌اي داشته است، اين پهنه آبي مهم كه 2500 سال پيش به نام درياي پارس خوانده مي‌شد، از سوابق تاريخي، جغرافيايي و فرهنگ و تمدن غني برخوردار است كه در كنار نقش اقتصادي آن به‌ويژه در تأمين انرژي جهان، از نظر جنبه‌هاي مختلف سياسي، اقتصادي و گردشگري داراي اهميت است.
آثار باستاني برجاي‌مانده از شهرهاي ساحلي خليج‌فارس همانند بوشهر، خارك ، سيراف و بند طاهري حكايت از وجود يك تمدن 6000 ساله در سواحل خليج‌فارس مي‌كند. آثار مكتوب و نوشتاري برجاي‌مانده حدود كمتر از3000سال قدمت دارند و از بسياري از مسائل و حوادث دوره تمدن ايلامي‌ها، مادها، آشوري‌ها، دراويديان و پيشداديان و تا قبل از حكومت هخامنشيان اطلاع دقيق و روشني وجود ندارد و اين دوره از زندگي ساكنان منطقه هنوز در پرده‌اي از ابهام وجود دارد. در دوره امپراتوري قدرتمند و پهناور هخامنشيان است كه خليج‌فارس شهرت جهاني مي‌يابد. پژوهشگراني كه در خصوص نام خليج‌فارس تحقيق كرده‌اند، متفق‌القول هستند كه نام خليج‌فارس در تمام قرون و به‌ويژه در 2500 سال گذشته نامي يگانه، بين‌المللي و بدون معارض بوده است.
قدمت خليج‌فارس با همين نام چندان ديرينه است كه نمي‌توان با استفاده از حربه‌هاي سياسي و مالي خدشه‌اي به نام اين پهنه هميشه خليج‌فارس و جزاير آن وارد نمود؛ ولي برخي از كشورهاي منطقه و نيز متأسفانه برخي از ژورنال‌ها و مجامع علمي جهاني در دهه‌هاي اخير نام اصلي و مستند اين داشته تاريخي ايرانيان را كه ازقضا جزء راهبردي‌ترين مناطق جهان است، تحريف كرده‌اند

ازاين‌رو جهاد دانشگاهي تلاش كرده است تا با سامان بخشيدن به تلاش‌هاي پراكنده دانشگاهيان، موضوع خليج‌فارس را به‌مثابه دغدغه جدي براي احقاق حقوق مشروع فرهنگي و سياسي ملت ايران برجسته نمايد و دبيرخانه دائمي همايش ملي علمي – فرهنگي خليج‌فارس بدين منظور باسابقه برگزاري 12 دوره همايش در جهاد دانشگاهي تأسيس شده است و به حول و قوه الهي سيزدهمين دوره آن نيز 14 ارديبهشت ماه 1398 در استان دانشگاه علم و فرهنگ برگزار خواهد گرديد.

" سيزدهمين همايش ملي علمي – فرهنگي خليج‌فارس"، ظرفيتي است كه محققان و دانشجويان حوزه مطالعات مربوط به خليج‌فارس را گرد هم مي‌آورد تا آخرين دستاوردهاي علمي در اين حوزه را در محورهاي تعيين‌شده، موردبررسي قرار دهند و با توليد و نشر مقالات علمي به‌صورت كتاب مجموعه مقالات و نمايه‌سازي مقالات در پايگاه‌هاي استنادي معتبر، به دفاع علمي از نام تاريخي خليج‌فارس و پاسداشت آن و بيان مزيت‌هاي متنوع و متكثر اين خليج ايراني از منظر گردشگري، سياسي، اقتصادي، راهبردي و زيست‌محيطي بپردازند. از سويي ديگر تلاش شود تا با موج ايران هراسي كه در منطقه به راه افتاده است و ايران به‌عنوان منبع تهديد معرفي مي‌شود، مقابله علمي شود.

برگزاري اين همايش انگشت تأييد و تأكيدي است به اين‌كه خليج‌فارس از ديرباز دروازه اصلي ورود و خروج فرهنگ، تمدن، اقتصاد و سياست ايران بوده و بالندگي دولت مركزي ايران همواره به حضور قدرتمند سياسي در خليج‌فارس مربوط مي‌شده است و اين موضوع در ديدگاه نويسندگان جهاني در خصوص اهميت راهبردي تنگه هرمز و جزاير سه‌گانه به‌خوبي و عينه قابل ردگيري و بازيابي است. اين معبر بزرگ تاريخي، فرهنگي و سياسي امروزه در جهان از اهميت خاصي برخوردار است و جايگاه چالش اصلي ايران با قدرت‌هاي استعماري شده است.

محورهاي اصلي همايش

  • گردشگري در تعاملات بين المللي حوزه خليج فارس
  • گردشگري در منطقه خليج فارس؛ فرصت ها و چالش ها
  • توسعه پايدار گردشگري خليج فارس و سواحل آن
  • ايده هاي نو به منظور شناساندن جاذبه هاي گردشگري خليج فارس
  • راهبردها و فرصت هاي سرمايه گذاري گردشگري در منطقه خليج فارستوانمندي هاي منطقه خليج فارس در حوزه گردشگري فرهنگي، اكوتوريسم و سلامت
Add to Calendar: 2020-08-16 13:22:22 - View No 504

Conference Credits

Sponsored and Indexed by
CIVILICA
We Respect the Science
The conference is sponsored by CIVILICA, and articles will be indexed in CIVILICA and the National Consortium.

Status

Accepting Fulltexts

Important Dates

Holding date:
Sat 21 Nov 2020
FullText Deadline:
2020-09-20

Contact Information

Secretariat Tel: 02166491222-02166491136
Secretariat Fax: 02166491586
Secretariat Email: persiangulf-co@istta.ir - conference.persiangulf@gmail.com
Secretariat Website: Official Website

Similar Conferences

Share it...