ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مدیریت آب شهری با استفاده از مدل برنامه ریزی منابع آب MODSIM

Year: 1394
COI: JR_JWSC-22-5_009
Language: PersianView: 112
This Paper With 17 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 17 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سمیرا حسین پور - فارغ التحصیل کارشناسی ارشد دانشگاه گرگان
امیراحمد دهقانی - دانشیار گروه مهندسی آب، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
عبدالرضا ظهیری - استادیار، گروه مهندسی آب، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
مجتبی شوریان - استادیار گروه عمران آب و محیط زیست، دانشگاه شهید بهشتی

Abstract:

سابقه و هدف: نیاز روزافزون به آب نتیجه رشد جمعیت و توسعه شهری است که برنامه ریزی همه جانبه برای تامین آب به مقدار کافی و کیفیت مناسبی را ضروری می سازد. مدل سازی یکی از ضروریات مدیریت و برنامه ریزی برای منابع و مصارف آب است. مدل های ریاضی جامع کمی- کیفی آب، غربالگری مناسب برای تحلیل گزینه های متعدد مدیریت منابع آب بشمار می-روند. MODSIM یک سیستم پشتیبانی تصمیم مدیریت منابع برای تحلیل برنامه ریزی بلندمدت، مدیریت میان مدت و عملکردهای کوتاه مدت می باشد. که در بخش های حوضه ای، بین حوضه ای و آب شرب و... مورد استفاده قرار گرفته است. مهم ترین مشکلات تامین آب شرب شهری گرگان، عدم بهره برداری از منابع آب، محدودیت آب زیرزمینی تامین کننده آب گرگان، افزایش برداشت و اثرات آن بر کاهش منابع آب و همچنین کاهش کیفیت آب سفره ها و احتمال شوری برخی از چاه ها می باشد. ارائه راهکارهای مناسب برای افق های بعدی و بررسی همه جانبه منابع تامین و درصد خسارات وارده در افق مورد نظر ضروری می باشد. هدف از این تحقیق تجزیه و تحلیل منابع آب موجود، مدیریت آب شرب شهر گرگان با مدل MODSIM و تجزیه و تحلیل سناریوهای مختلف مدیریتی می باشد.مواد و روش ها: در این تحقیق، با استفاده از مدل MODSIM مدیریت آب شرب شهر گرگان در یک دوره کوتاه مدت، میان-مدت و بلندمدت موردبررسی قرارگرفته است و به منظور تامین فشار مجاز در شبکه و جلوگیری از نشت شبکه، شهر منطقه-بندی شده است. کالیبراسیون مدل برای سال 1391 تا 1392 و در مقیاس روزانه انجام شده و نهایتا قابلیت مدل بر اساس معیارهایی همچون: اعتمادپذیری و آسیب پذیری با استفاده از قابلیت کدنویسی در مدل MODSIM انجام و مورد ارزیابی قرار گرفت. سپس با سناریوهای مختلف، مدیریت آب شرب در دوره های آتی موردبررسی قرار گرفت.یافته ها: نتایج نشان می دهد که در تمامی سناریوهای مدیریتی، منطقه 1 زون فشاری (شمالی ترین قسمت گرگان) و مناطق 8 تا 10 (جنوبی ترین قسمت گرگان) شاخص اعتمادپذیری زیاد و شاخص آسیب پذیری کمتری داشتند. همچنین اگر شرایط تامین آب به صورت فعلی باشد (سناریوی مرجع) در افق زمانی 1400 با 7/2 درصد افزایش جمعیت نسبت به سال 1391، شاخص اعتمادپذیری 7/2% و شاخص آسیب پذیری 50 هزار مترمکعب بر روز خواهد بود.نتیجه گیری: استفاده از مدل MODSIM در شبیه سازی و مدیریت آب شرب موفق بوده و به همین دلیل استفاده از این مدل و همچنین لینک کردن این نرم افزار با نرم افزارهای دیگر، ازجمله آب زیرزمینی، کیفیت آب و... توصیه می گردد؛ و بر اساس نتایج این مدل و سناریوها، می توان شرایط تامین آب در آینده را بررسی کرده و راهکارهای مدیریتی ارائه نمود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JWSC-22-5_009. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1009039/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حسین پور، سمیرا و دهقانی، امیراحمد و ظهیری، عبدالرضا و شوریان، مجتبی،1394،مدیریت آب شهری با استفاده از مدل برنامه ریزی منابع آب MODSIM،https://civilica.com/doc/1009039

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0
نقد پژوهشگران در مورد Paper مدیریت آب شهری با استفاده از مدل برنامه ریزی منابع آب MODSIM
سعیده حسینی (1399/06/23): بسیار عالی از اپشن های ModSim استفاده شده

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 7,897
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support