ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه تطبیقی پهنه های اقلیمی استان گلستان تحت سناریوهای مختلف تغییر اقلیم

Year: 1394
COI: JR_JWSC-22-5_011
Language: PersianView: 302
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهرناز بذرافشان - دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
مهدی مفتاح هلقی - هیات علمی گروه مهندسی آب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
خلیل قربانی - هیات علمی گروه مهندسی آب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
نوذر قهرمان - هیات علمی دانشگاه تهران-واحد کرج

Abstract:

سابقه و هدف: اقلیم شرایط متوسط آب و هوایی است که در سال های اخیر با افزایش گازهای گلخانه ای در جو و بر هم خوردن توازن تابشی در حال تغییر است و پدیده ای با عنوان تغییر اقلیم را شکل می دهد. تغییر اقلیم یکی از مهمترین چالش هایی است که بخش های مختلف زندگی انسان را در روی زمین تحت تاثیر قرار خواهد داد. برای شناسائی اقلیم، از مجموعه قواعدی استفاده می شود که پارامترهای اقلیمی را طبقه بندی و به آن ها طبقه بندی های اقلیمی گفته می شود. در پهنه-بندی اقلیمی لازم است تا داده های هواشناسی که در مقیاس ایستگاهی ثبت شده اند درون یابی شوند، این عمل با روش های مختلفی امکان پذیر است. استان گلستان با برخورداری از اقلیم های متنوع، به عنوان منطقه مطالعاتی در نظر گرفته شد که از قطب های مهم کشاورزی در ایران است که شناخت پهنه های اقلیمی آن اهمیت زیادی دارد. با توجه به تنوع اقلیمی استان گلستان، هدف از این پژوهش بررسی تغییرات پهنه های اقلیمی استان تحت تاثیر پدیده تغییر اقلیم است که بر اساس روش طبقه بندی اقلیمی دمارتن ترسیم شده و با نقشه اقلیمی ترسیم شده بر اساس داده های مشاهداتی مقایسه و تغییرات اقلیمی در استان بررسی شد. مواد و روش ها: منطقه مورد مطالعه در بخش جنوب شرقی دریای خزر قرار دارد. و بین 36 درجه و 24 دقیقه تا 38 درجه عرض شمالی و 53 درجه و 51 دقیقه تا 56 درجه و 14 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده که از تنوع اقلیمی خوبی برخوردار است. در ابتدا پس از تولید داده های اقلیمی تحت سناریوهای مختلف توسط مولد داده LARS ، پهنه های اقلیمی استان بر اساس داده های مشاهداتی دما و بارش طی دوره آماری 2011-1982 , (1390-1360) به روش دمارتن کلاسیک ترسیم و با پهنه های اقلیمی ترسیم شده بر اساس خروجی مدل LARS طی سه دوره از خروجی های مدل اقلیمی HADCM3 ( 2030-2011، 2065-2046 و 2100-2080) و تحت سه سناریوی انتشار گاز گلخانه ای A1B ,A2 وB1 مقایسه شدند. داده های بارش با استفاده از روش کریجینگ، و داده های دما بر اساس روش رگرسیون وزن دار جغرافیایی درون یابی شدند و پهنه های اقلیمی نیز بر حسب درصد مساحت آنها در هر یک از سناریوها با یکدیگر مقایسه شدند. یافته ها: نتایج خروجی مدل LARS نشان داد که میانگین دمای هوا در استان گلستان تا سال 2100، حدود 3/4 درجه سانتی گراد افزایش می یابد و در بین سناریوهای مختلف، سناریوی A2 در دوره ی 2070-2100 افزایش دمای بیشتری را نشان می دهد. میانگین ماهانه بارش در برخی از ماه ها کاهش و در برخی ماه های دیگر افزایش، اما در مجموع میانگین سالانه بارش افزایش را نشان می دهد. در ارزیابی روش های مختلف درون یابی بارش، نتایج نشان داد که روش کریجینگ نسبت به روش های عکس وزن فاصله و اسپیلاین با دقت بالاتری می تواند بارش را درون یابی کند. نتیجه گیری: خروجی های مدل LARS موید روند افزایشی دما و بارش است اما افزایش دما در مقایسه با افزایش بارش شدت بیشتری را نشان می دهد و این باعث تغییراتی در پهنه های اقلیمی استان خواهد شد و در مجموع استان در دوره های اقلیمی آتی در اثر پدیده تغییر اقلیم به سمت اقلیم های خشک تر پیش خواهد رفت. در این میان، سناریوی A2 شرایط خشک تری را برای استان گلستان تا پایان قرن حاضر پیش بینی می کند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JWSC-22-5_011. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1009041/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
بذرافشان، مهرناز و مفتاح هلقی، مهدی و قربانی، خلیل و قهرمان، نوذر،1394،مطالعه تطبیقی پهنه های اقلیمی استان گلستان تحت سناریوهای مختلف تغییر اقلیم،https://civilica.com/doc/1009041

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 7,776
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support