ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی پارامترهای مختلف بر تجزیه آنتراسن توسط باسیلوس جدا شده از رودخانه بابلرود استان مازندران

Year: 1394
COI: JR_JWSC-22-5_013
Language: PersianView: 148
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

معصومه ساسانی - دانشجوی کارشناسی ارشد، گروه محیط زیست،واحد دماوند، دانشگاه آزاد اسلامی،دماوند، ایران
شهرزاد خرم نژادیان - گروه محیط زیست، واحد دماوند، دانشگاه آزاد اسلامی،دماوند، ایران
رضا صفری - گروه بیوتکنولوژی آبزیان، پژوهشکده اکولوژی دریای خزر

Abstract:

سابقه و هدف: یکی از مهم ترین آلاینده های زیست محیطی ترکیبات نفتی بوده که باعث آلودگی اکوسیستم های آبی می شوند. آلاینده های نفتی بر محیط های آبی و خاک اثر گذاشته و سبب تغییراتی نامطلوب در آنها می گردند.آلاینده های نفتی حاوی فلزات سنگین و ترکیبات خطرناک می باشند و اثرات زیانباری بر سلامت اکوسیستم ها و موجودات زنده خواهند داشت. هیدروکربن های چند حلقه ای آروماتیک (PAHs) از مهمترین مشتقات نفتی بوده که عموما در اثر فعالیت های انسانی ایجاد شده و دارای پایداری بسیار بالایی بوده و دارای عوارض جانبی متعدد (سرطان زا و جهش زا ) می باشند. آنتراسن یک ترکیب سه حلقه ای آروماتیک بوده که در مناطق آلوده به ترکیبات نفتی وجود دارد. آنتراسن در بین 100 ترکیب آروماتیک جزء سمی ترین ترکیبات آروماتیک بوده و کاهش آن از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. برخی از باکتری های محیطی از ترکیبات آروماتیک به عنوان منبع کربن و انرژی استفاده کرده و آن را به ترکیبات دیگر تبدیل کرده و محصول نهایی تجزیه نیز دی اکسید کربن و آب می باشد. آنتراسن به علت حلالیت پائین در آب کمتر تحت تاثیر مستقیم تجزیه میکروبی قرار گرفته و بایستی شرایط زیستی و غیرزیستی جهت تجزیه را بهینه کرده تا تجزیه میکروبی بیشترین راندمان را داشته باشد. باکتری های جنس باسیلوس به علت داشتن اسپور، قادر به رشد در شرایط نامناسب زیست محیطی بوده و از گونه های مختلف باسیلوس بطور گسترده در تحقیقات زیست فناوری از جمله تولید فرآورده های زیستی و کاهش آلاینده های زیست محیطی استفاده می گردد. یکی دیگر از مزایای باسیلوس ها، توانایی رشد در محیط های ساده و دارای حداقل ماده مغذی بوده و از این رو جزء باکتری های شاخص جهت کاهش آلاینده های زیست محیطی می باشند. هدف از این مطالعه جداسازی باکتری های تجزیه کننده (باسیلوس) از مصب رودخانه بابلرود و استفاده از آنها جهت تجزیه زیستی آنتراسن در مقیاس آزمایشگاهی بوده است. مواد و روش ها: نمونه ها از رسوبات مصب رودخانه اخذ و پس ار انتقال به آزمایشگاه، در محیط کشت حداقل MSM (Minimal Salt Medium) کشت داده شدند. یکی از باکتری های تجزیه کننده آنتراسن جنس باسیلوس بوده که با استفاده از کشت های متوالی جداسازی و از طریق روشهای مولکولی شناسایی گردید. جهت ارزیابی تجزیه زیستی آنتراسن توسط باسیلوس، از فاکتورهایی نظیر pH ، دما و غلظت آنتراسن استفاده گردید. یافته ها: نتایج نشان داد که شرایط بهینه جهت تجزیه آنتراسن شامل 5/7 pH=، دمای 35 درجه سانتی گراد و غلظت 150 میلی گرم در لیتر از آنتراسن بوده و با افزایش زمان انگوباسیون، روند تجزیه آنتراسن نیز سریع تر صورت گرفت. بازده تجزیه زیستی آنتراسن درحضور باسیلوس، بیش از 40 درصد در طول 2 بوده که نشان دهنده توانایی بالای آنزیمی این باکتری بوده است. نتیجه گیری: با توجه به رشد باسیلوس در شرایط نامناسب ( به دلیل اسپور دار بودن) می توان از آن به عنوان ابزار زیستی جهت حذف آنتراسن استفاده نمود. این روش یک راهکار دوستدار محیط زیست برای حذف آلاینده های پایه نفتی بوده و به دلیل استفاده از عوامل زیستی اثر منفی بر محیط نخواهد داشت. پیشنهاد می گردد از این روش در پاکسازی محیط های آلوده استفاده گردد.

Keywords:

آنتراسن , باسیلوس , رودخانه بابلرود , هیدروکربن های چند حلقه ای آروماتیک

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JWSC-22-5_013. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1009043/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ساسانی، معصومه و خرم نژادیان، شهرزاد و صفری، رضا،1394،ارزیابی پارامترهای مختلف بر تجزیه آنتراسن توسط باسیلوس جدا شده از رودخانه بابلرود استان مازندران،https://civilica.com/doc/1009043

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 1,552
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support