ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

امکان سنجی فنی و اقتصادی جمع آوری آب باران از سطح بام ساختمان ها (مطالعه موردی:دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان)

Year: 1393
COI: JR_JWSC-21-6_002
Language: PersianView: 146
This Paper With 24 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 24 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

امیر سعدالدین - دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
محبوبه بای - دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
اصغر نعیمی - دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

Abstract:

کمبود آب شیرین در بعضی مناطق بحرانی جدی است. یکی از روش های کاهش اتکاء به منابع آب معمول، جمع آوری آب باران است. این مقاله به تحقیقی در خصوص روش های امکان سنجی اجرای سامانه جمع آوری آب باران از بام ساختمان های دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان می پردازد. در آن از تجزیه و تحلیل بیلان آب در پردیس های دانشگاه، ارزیابی کیفی و میکروبیولوژیکی آب باران در چند نمونه از آب جمع آوری شده از بام های مختلف و نیز برای بررسی توجیه اقتصادی از تجزیه و تحلیل نسبت عایدی به هزینه استفاده شده است. نتایج محاسبه بیلان آبی نشان داد که جمع آوری آب باران به طور قابل ملاحظه ای حتی در ماه های خشک میزان تکیه بر منابع آب شیرین شهری را کاهش می دهد. نتایج بررسی پارامترهای کیفیت شیمیایی و میکروبیولوژیک، لزوم توجه دقیق تر به آلودگی های احتمالی آب، به دلیل وجود عوامل بیماری زا به ویژه کلیفرم ها و ای کولی برای مصرف شرب را نشان می دهد. لذا، لازم است در سامانه های جمع آوری آب باران به نصب فیلتر و انحراف دهنده اولیه توجه خاص شود. تجزیه و تحلیل نسبت عایدی به هزینه نشان می دهد که در منطقه مورد مطالعه، احداث سامانه یاد شده توجیه اقتصادی دارد، اگرچه این نسبت در بخشی از افق برنامه ریزی 20 ساله برای گزینه های قیمت گذاری بر مبنای بهای آب شهری گرگان (نرخ یارانه ای) کمتر از یک می باشد. این مقاله توجه سیاستگذاران و مدیران منابع آب شهری نسبت به دانش و راه حل های منطبق بر محیط زیست در راستای معرفی و استفاده از منابع آبی مختلف را افزایش می دهد، تا زمینه ساز تامین اعتبار لازم و توجه کافی در برنامه ریزی ها و سیاستگذاری ها باشد.

Keywords:

جمع آوری آب باران , کیفیت آب , آلودگی آب , بیلان آب , نسبت عایدی به هزینه

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JWSC-21-6_002. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1009121/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
سعدالدین، امیر و بای، محبوبه و نعیمی، اصغر،1393،امکان سنجی فنی و اقتصادی جمع آوری آب باران از سطح بام ساختمان ها (مطالعه موردی:دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان)،https://civilica.com/doc/1009121

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 7,946
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support