ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیل عددی اثر قوس زدگی سد ایوشان در اولین دوره آبگیری و مقایسه آن با نتایج ابزاردقیق

Year: 1398
COI: JR_JWSC-26-6_004
Language: PersianView: 191
This Paper With 19 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 19 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهدی کماسی - استادیار گروه عمران دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی(ره)
بهرنگ بیرانوند - گروه عمران
احمدرضا مظاهری - گروه عمران ، دانشکده مهندسی، دانشگاه آیت اله العظمی بروجردی ره

Abstract:

سابقه و هدف: در سدهای خاکی، با توجه به ویژگی های متفاوت مصالح هسته و پوسته، نشست های ناهمگن بین بخش های مختلف سد رخ می‎دهد. این عمل منجر به پدیده قوس زدگی می شود که سبب ایجاد برخی ترک های عرضی در بخش نفوذناپذیر سد به ویژه در نزدیکی اتصال سد به دیوارهای جانبی شده که این ترک‎ها در اولین دوره آبگیری و با اعمال ناگهانی فشار آب مخزن به هسته، می توانند گسترش یافته و در نهایت و در حالات بحرانی تر منجر به شکست هیدرولیکی و بروز پدیده آبشستگی شود. در این پژوهش نتایج ابزاردقیق تنش‎های اصلی و ضریب قوس‎زدگی هسته سد خاکی ایوشان در اولین دوره آبگیری، با نتایج نرم افزارهای Geostudio و Plaxis بررسی و مقایسه شده است. نتایج نشان می دهد که بیشترین افزایش قوس زدگی پس از آبگیری در ترازهای بالایی اعمال شده است ولی بیشترین درصد قوس زدگی از ابتدا ساخت تا پایان مرحله آبگیری برابر 46 درصد و در 1/3 ارتفاع هسته از کف رخ داده است. همچنین با توجه به نسبت قوس زدگی هسته که در محدوده 68/0-55/0 قرار دارد، سد از لحاظ قوس زدگی در اولین دوره آبگیری در حد متعارفی می باشد و از نظر شکست هیدرولیکی مشکلی نخواهد داشت. مواد و روش ها: سد مخزنی ایوشان در فاصله 5/1 کیلومتری بالادست روستای ایوشان و حدود 57 کیلومتری شهر خرم آباد ، بر روی رودخانه هرود واقع شده است. سد از نوع خاکی-سنگریزه ای با هسته قائم رسی می باشد که ارتفاع آن از بستر62 متر، تراز تاج سد 1868 متر و رقوم نرمال بهره برداری از سد 1864 متر از سطح دریا می باشد. تحلیل تنش–کرنش سد ایوشان بر اساس مدل های رفتاری موهرکولمب در شرایط کرنش صفحه ای با استفاده از نرم افزارهای Geostudio و Plaxis انجام شده است. برای تحلیل نشست تحکیمی و تنش-کرنش، مدل سازی در 8 لایه انجام شده است. یافته ها: با بررسی و مقایسه ضریب قوس زدگی به دست آمده از سلول های فشار الکتریکی نصب شده در سد ایوشان و همچنین نتایج تحلیل عددی مشخص گردید که ضریب قوس زدگی در ترازهای مختلف هسته سد در محدوده متعارفی قرار دارد و خطری از لحاظ قوس زدگی متوجه سد نمی باشد. با توجه به نمودارهای حاصل از نتایج داده های مشاهداتی مشخص شد که بیشترین درصد قوس زدگی در المان های نزدیک فیلتر اتفاق افتاده است. همچنین مقایسه نتایج ابزاردقیق با نتایج تحلیل عددی تطابق حدود 90 درصد را نشان می دهد. نتیجه گیری: با مقایسه نتایج مقادیر تنش کل اندازه گیری شده و پیش بینی شده با نرم افزارهای Geostudio و Plaxis مشخص شد که مقادیر تنش کل به دست آمده از آنالیز عددی در فشارسنج هایی که در یک تراز نصب شده اند، تقریبا یکسان بوده و تفاوت چندانی ندارند و عملکرد نرم افزارها مناسب بوده است. همچنین اختلاف موجود در مقادیر فشار کل به‎دست آمده از ابزاردقیق و تحلیل عددی می تواند ناشی از اختلاف مقادیر وزن مخصوص مصالح در طراحی و واقعیت باشد و یا ناشی از بروز خطا و عملکرد نامناسب ابزار مربوط شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JWSC-26-6_004. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1032822/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کماسی، مهدی و بیرانوند، بهرنگ و مظاهری، احمدرضا،1398،تحلیل عددی اثر قوس زدگی سد ایوشان در اولین دوره آبگیری و مقایسه آن با نتایج ابزاردقیق،https://civilica.com/doc/1032822

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 1,246
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support