ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مبانی قرآنی دم غنیمت شمری و وجوه روانشناختی آن

Year: 1399
COI: GPSY01_033
Language: PersianView: 146
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمدحسین حاجی احمدی - دانشجوی کارشناسی ارشد، گروه علوم قرآن و حدیث، واحد تهران، دانشگاه تهران، تهران، ایران

Abstract:

زندگی در لحظه یا به عبارت ادبی آن دم غنیمت شمری از جمله مفاهیم کهنی است که در ذهن بشر جای گرفته است. به طوری که تعابیری به این معنا در اشعار منتسب به خیام نیز به کرات مشاهده می شود. مکاتب فکری و سلوکی مختلف، متناسب با دیدگاه خود، از این مفهوم برداشتی کرده و نسبت به آن موضعی اتخاذ کرده اند که در بعضی از این مواضع، همراهی مکاتبی مشاهده می شود که از نظر مبانی فکری اختلاف بسیاری دارند به طوری که آن مکاتبی که زندگی را محدود به این دنیا می دانند و مرگ را مساوی نابودی می بینند در کنار برخی عرفا و متصوفه به حمایت از این دیدگاه برآمده اند. در این میان، دینداران عمدتا این مفهوم را مساوی خوش گذرانیهای لحظه ای و عبث میدانند و همراهی با این دیدگاه را مساوی عدم اعتقاد به معاد و ابدیت می پندارند. این پژوهش، با هدف تبیین معنای مقبول از دم غنیمت شمری لحظه ها به تبیین مبانی قرآنی و وجوه روان شناختی آن و با روش توصیفی- تحلیلی و به کمک کنار هم قرار دادن آیات قرآن کریم نگاشته شده است. یافته های این پژوهش نشان میدهد که دیدگاه غنیمت شمردن لحظات، محصول توجه توامان به ربوبیت الهی و اختیار و عزم انسان و از ملزومات اعتقاد به معاد و حیات جاودانه است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is GPSY01_033. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1033016/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حاجی احمدی، محمدحسین،1399،مبانی قرآنی دم غنیمت شمری و وجوه روانشناختی آن،The first conference on Quran and psychology،Tehran،https://civilica.com/doc/1033016

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 67,976
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support