ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارتباط بین سود و قیمت سهام در بورس اوراق بهادار تهران

ارتباط بین سود و قیمت سهام در بورس اوراق بهادار تهران
Year: 1399
COI: MANAGECONF04_183
Language: PersianView: 824
This Paper With 21 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 21 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمدرضا امیرفراهانی - دانشجوی دانشگاه جامع علمی و کاربردی واحد استان البرز
بابک رضائی آسیابر - دانشجوی دانشگاه جامع علمی و کاربردی واحد استان البرز
زهرا مهرعلی - مدرس دانشگاه جامع علمی و کاربردی واحد استان البرز

Abstract:

اهمیت سرمایه گذاری برای رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی به اندازه ای است که توجه به آن می تواند با افتادن در یک دور مثبت، باعث رشد و شکوفایی اقتصاد و عدم توجه به آن می تواند موجب افت اقتصادی و فرو غلتیدن به یک سیر نزولی و دور منفی شود. هدف از نگارش پژوهش حاضر بررسی رابطه بین سود هر سهم و سود پیش بینی شده هر سهم با قیمت سهام و ارتباط بین سود هر سهم با سود تقسیمی هر سهم و همچنین انحراف سود پیش بینی شده سهم از سود واقعی یا خطای پیش بینی می باشد.نتایج پژوهش از این واقعیت حکایت می کند که سود هر سهم و سود پیش بینی شده هر سهم با قیمت رابطه مثبت داشته و بین سود هر سهم و سود تقسیمی هر سهم نیز ارتباط وجود دارد و اکثر شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار سود هر سهم خود را بیشتر از حد واقعی پیش بینی می کنند. شاید بتوان سه مفهوم بنیادین را لایه های اصلی مالی شرکتی دانست: سرمایه گذاری، تامین مالی و سود نقدی و هدف بیشینه کردن ارزش شرکت، هسته ی اصلی فرضیه ی مالی شرکتی است. مفهوم سرمایه گذاری تعیین میکند شرکت در چه منابعی باید سرمایه گذاری کند، مفهوم تامین مالی ترکیب منابع لازم برای سرمایه گذاری را مشخص میکند و مفهوم سود نقدی به این پرسش پاسخ میدهد که چه میزان از سود باید دوباره سرمایه گذاری شده و چه مقدار باید به سهامداران شرکت پرداخت شود. اگر سرمایه گذاری هایی که حداقل نرخ بازده را تامین کنند، وجود نداشته باشد، سود به مالکان شرکت پرداخت میشود. سود نقدی هر سهم به واسطه ی عینیت و ملموس بودن، برای دارنده ی سهام به عنوان یکی از منابع ایجاد نقدینگی افراد، از اهمیت ویژهای برخوردار است. این مسئله نزد مدیران شرکتها نیز دارای اهمیت بوده، از این رو بخشی از توان وتوجه مدیران شرکتها معطوف به مقوله ای است که از آن با عنوان سیاست تقسیم سود یاد میشود. اما مسئله ی اصلی ریشه یابی دلایل اتخاذ یک سیاست تقسیم سود مشخص از سوی شرکتها است.در یک بازار بدون محدودیت معاملاتی، سرمایه گذاران عقلایی با نیاز نقدشوندگی میتوانند بین سود نقدی و فروش سهم خود بدون هزینه انتخاب کنند. اما در بازارهایی با محدودیت های معاملاتی، سهامی که سود نقدی پرداخت میکند، به سهامداران این اختیار را میدهد در صورت نیاز به نقدینگی با کمترین میزان معامله ی سهام، از هزینه های معاملاتی پرهیز کنند. در نتیجه سهامداران با نیاز جاری یا آتی به نقدشوندگی، به احتمال سهام با پرداخت سود نقدی را ترجیح میدهند. این ترجیح به طور مستقیم با سطح محدودیت های معاملاتی رابطه دارد؛ به گونه ای که سهام با محدودیت معاملاتی بالاتر )پایینتر( نیازمند پرداخت سود نقدی بیشتر )کمتر( است.

Keywords:

سود هرسهم , سود پیش بینی شده هر سهم , سود تقسیمی سهام , قیمت سهام

Paper COI Code

This Paper COI Code is MANAGECONF04_183. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1036711/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
امیرفراهانی، محمدرضا و رضائی آسیابر، بابک و مهرعلی، زهرا،1399،ارتباط بین سود و قیمت سهام در بورس اوراق بهادار تهران،4th National Conference on Research in Accounting and Management،Tehran،https://civilica.com/doc/1036711

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: موسسه غیرانتفاعی
Paper count: 6,427
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support