ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

واکاوی معماری مدرسه ایرانشهراز منظر سبک شناسی و سازگاری اقلیمی

Year: 1399
COI: ARCS01_068
Language: PersianView: 391
This Paper With 22 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 22 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

آزاده تقوایی - دانشجوی کارشناسی ارشد معماری و انرژی، دانشگاه تهران
زهرا زمانی - استادیار دانشکده معماری، پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران

Abstract:

بناهای ساخته شده دوره پهلوی اول نسبت به دوران قبل از خود دچار تحولات اساسی شده اند و علیرغم نقد وارده بر معماری پهلوی اول، یکی از بناهای پاسخگو به کاربری اولیه خود در این دوره، مدرسه ایرانشهر یزد میباشد که تحقیق در مورد این بنا زمینه ساز پژوهش شد تا با تحلیل عمیق تر، ارزشمند بودن آن محرز شود. این پژوهش از منظرهای مختلفی از جمله همساز بودن با اقلیم با تحلیل محیط مصنوع (شامل روابط حجمی، تحلیل فضایی و تحلیل کیفی فضاهای مدرسه)، نظام ایستایی و شناخت موجودیت معنایی با پرداخته است. پژوهش، از نوع پژوهش های کیفی تحلیلی بوده و به روش مطالعهی تبیینی و بر پایه ی مستندات حاصل از برداشت های موردی میدانی، مشاهدات عینی و بررسی های کتابخانه ای به انجام رسیده است و همچنین برای تکمیل اطلاعات بنا بدلیل نبود داده های جامع با بررسی اسناد و مدارک تاریخی به سه بعدی کردن قسمت های مورد نیاز و کروکی های تحلیلی برای تکمیل پژوهش پرداخته شده است و در نهایت به عملکرد همساز با اقلیم این بنا و به کار گیری معماری التقاطی از دوره ساسانی، صدر اسلام، اسلامی و غربی در مدرسه ایرانشهر رسیده شده است، در حالیکه منابع موجود با نگاه کلی و ظاهری به بنا، تنها به معرفی و تحلیل مختصری از آن بسنده کرده اند. نتایج تحقیق نشان داد که مدرسه ایرانشهر علی رغم نقد وارده به معماری التقاطی دوره خود، با زایش فرمهای جدید تشخص یافته و بر مبنای بازخوانی اندیشه های همساز با اقلیم شهر یزد به حیات خود ادامه می دهد. بررسی بناها با ویژگی هایی از جمله بوم گرایی و همسازی با اقلیم که در طول زمان به کاربری خود پاسخگو بوده اند و ماندگار شده اند، می تواند راهگشای رعایت اصول و نکاتی در طراحی معماری امروز باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ARCS01_068. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1040890/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
تقوایی، آزاده و زمانی، زهرا،1399،واکاوی معماری مدرسه ایرانشهراز منظر سبک شناسی و سازگاری اقلیمی،National Conference on Building, Environment and Energy Management،Ahvaz،https://civilica.com/doc/1040890

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 67,976
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support