ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

جستجوی نور بابا افضل کاشانی در گلشن راز شبستری

Year: 1399
COI: LLCSCONF05_091
Language: PersianView: 207
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

لیلا گلوی - دانشآموخته دکتری زبان و ادبیات فارسی و مدرس دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان
مهرداد نصرتی - دانش آموخته دکتری زبان و ادبیات فارسی و مدرس دانشگاه یزد

Abstract:

در آثار عرفانی منظوم در ادب فارسی، معمولا کلمات معنای اصطلاحی پیدا می کنند. این اصطلاحات به صورت معناداریپیوستگی با چگونگی اندیشه شاعر عارف دارند، به نحوی که تنها پس از آشنایی با نوع نگرش عرفانی شاعر می توان به کنه کلاماو و منظور وی از آن کلمه خاص پی برد. بدین طریق می توان با مقایسه میان منظور شعرای عارف از کاربرد کلمه ای در معنایاصطلاحی، به نوعی، اندیشه ایشان را با یکدیگر قیاس و وجوه شباهت و تفاوت آن را معلوم کرد. در این پژوهش که داده هایکتابخانه ای آن با روش تحلیل، توصیف و مقایسه بررسی می شود، تلاش شده است تا مفاهیم اصطلاحی کلمه نور و مترادفات آن، در اندیشه باباافضل کاشانی و شیخ محمود شبستری مقایسه، و وجوه تشابه و تمایز آن معلوم گردد. مبتنی بر انگاره وحدت وجود، نور در هر دو منبع، تنها روشنی بخش خلقت است و دل انسان محل تعقل و عقل تنها مظهر و انعکاس دهنده نور حق است و برای رسیدن به چنین مقامی که در آن دل انسان به واسطه عقلی که در آن است، آینه ای برای انعکاس نور خداوندیشود، لازم است تا انسان از خودبینی و خودرایی عبور و بکلی از انانیت نفس تهی شود. در بیانات این دو شاعر عارف مسلکاختلافات ظاهریای نیز وجود دارد و از جمله این که باباافضل مستقیما عقل را مورد عنایت قرار داده است، حال آنکه شبستریحساب کار آن گروه موسوم به عقل گرایان که تصورات خویش را به جای تعقل و تفکر پنداشته اند، از تعقل واقعی جدا می سازد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is LLCSCONF05_091. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1044029/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
گلوی، لیلا و نصرتی، مهرداد،1399،جستجوی نور بابا افضل کاشانی در گلشن راز شبستری،5th International Conference on the Study of Language, Literature, Culture and History،https://civilica.com/doc/1044029

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 4,787
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support