ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Research
Title

ارزیابی تاثیر کشت گونه چاودار در مقایسه با گندم بر حفاظت آب و خاک در دیم زارهای کم بازده (مطالعه موردی حوزه هنام)

نوع محتوی : طرح پژوهشیتاریخ انتشار: 5 خرداد 1397
استان موضوع گزارش : تهرانشهر موضوع گزارش: تهران
کد COI Research: R-1050124تاریخ درج در سایت: 27 بهمن 1397
زبان اصلی Research: Persian دسته بندی علمی Research: علوم کشاورزی
View: 182Pages: 66

Authors

Abstract:

این تحقیق به منظور بررسی مقدار تغییرات فرسایش خاک و ذخیره رطوبتی خاک در دو نوع کشت از خانواده گرامینه انجام پذیرفت. منطقه مورد مطالعه در 45 کیلومتری شمال خرم آباد در شهرستان الشتر در حوزه هنام واقع است. به منظور ترویج و گسترش اصول صحیح کشت و کار با هدف حفاظت از آب و خاک و بهبود معیشتی زارعین، دو سایت 2000 متری با شرایط کاملا یکسان انتخاب شد. در مزرعه شاهد کشت گندم و در مزرعه تیمار، جو چاودار دایمی کوهی،کشت گردید. علت انتخاب جوچاودار، فراوانی این گونه به طور طبیعی در مراتع منطقه، مقاومت آن در شرایط نامساعد اکولوژیکی و اقلیمی، دایمی بودن آن و استفاده فراوان از این گونه در صنایع غذایی و صنعتی بود. برای تعیین مقدار فرسایش خاک، از پارچه های مخصوص ژیوتکستایل و میخ های فرسایشی استفاده گردید و برای تعیین میزان رطوبت خاک از نمونه خاک های برداشته شده از عمق صفر تا 25 سانتی متری خاک در فواصل زمانی 20 روزه در فصول زراعی که سه سال طول کشید از طریق خشک کردن و توزین استفاده گردید. نتایج حاصل از اجرای این طرح نشان دهنده افزایش مقدار محصول جو چاودار در واحد سطح نسبت به مقدار محصول گندم به میزان 71/19 درصد بوده است، همچنین کاهش مقدار فرسایش خاک مزرعه تیمار نسبت به مزرعه شاهد (گندم) به میزان 30 درصد برآورد شد، متوسط افزایش ذخیره رطوبتی خاک سایت چاودار نسبت به سایت گندم در فصول زراعی و کم آبی، بیش از 50 درصد افزایش را نشان داد. علاوه بر این، هزینه نهاده های کشاورزی در سایت تیمارتقریبا به یک پنچم تقلیل یافت. طبق برآورد در هر هکتار 15000000 ریال کاهش هزینه را در مزرعه تیمار شاهد بودیم. علاوه بر نتایج تحقیقی و علمی این طرح، از نتایج ترویجی آن می توان به میزان مشارکت و استقبال بالای کشاورزان از این طرح، مشاهده عینی نتایج طرح توسط استفاده کنندگان، اجرای این طرح در سطح بزرگ و مزرعه کشاورزی ونهایتا راغب شدن زارعین به تغییر الگوی کشت از گندم به چاودار در منطقه مورد مطالعه اشاره کرد. کلید واژه ها:پین های فرسایشی، ذخیره رطوبتی خاک، ژیوتکستایل، جوچاودار، فرسایش خاک، گندم،

Research COI Code

This Research COI Code is R-1050124. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1050124/

تهیه کنندگان Research

کارفرمای پروژه:
مجری پروژه:
در بخش لیست سازمانها می توانید لیست سازمانهای کارفرما و مجری پروژه های علمی و گزارشهای تحقیقاتی ارتباط با صنعت دانشگاهها را مشاهده نمایید.

Research Info Management

New Researches

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support