ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
CIVILICAWe Respect the Science
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Research
Title

ارزیابی امکان کنترل جمعیت بید سیب زمینی ‭(Phthorimaea operculella Zeller) ‬به روش شکار انبوه در انبار با فرومون جنسی تولید داخل

نوع محتوی : طرح پژوهشی
استان موضوع گزارش : تهرانشهر موضوع گزارش: تهران
کد COI Research: R-1052796تاریخ درج در سایت: 27 بهمن 1397
زبان اصلی Research: Persian دسته بندی علمی Research: علوم کشاورزی
View: 64Pages: 31

Authors

Abstract:

یکی از روشصها ی مدیریت انبوهی جمعیت آفات‭(IPM.)‬، شکار انبوه حشرات کامل آنصها قبل از تخمصگذاری است که اغلب به وسیله فرومون جنسی انجام میصشود. این روش دارای کاربرد وسیع است و در مزرعه موثر می باشد اما در انبار نیاز به بررسی دارد. هدف اصلی پروژه کنترل بید سیبصزمینی با این روش در انبار به وسیله فرومون بومی تولیدی موسسه گیاه پزشکی است که بصورت طعمه فرومونی ( لور) آماده شده است. ابتدا برای اطمینان از کارایی جذب حشرات توسط فرومون تولیدی، تعداد شکار در شرایط مزرعه بررسی و با فرمون خارجی با روش تی-تست مقایسه شد. در شرایط مزرعه کارایی فرومون بومی مطلوب و حتی به طور معنی داری (‮‭15/59‬‭-= t) ‬بیش از فرومون خارجی است و گاهی تعداد شکار این فرومون تا دو برابر است. بخش اصلی پروژه در انبار در قالب طرح کاملا تصادفی با 6 تیمار (6 انبار) و ‮‭10‬ تکرار اجرا شد. هر کرت، شامل یک سبد ‮‭10‬ کیلویی سیبصزمینی بود. برای اطمینان از وجود آلودگی کافی در هر انبار، ‮‭30‬ عدد شفیره آفت در هر اتاق قرار گرفت. تیمارها شامل دو حشره ماده زنده و ‮‭0/1‬ لور، ‮‭0/2‬ لور و ‮‭0/4‬ لور در هر متر مکعب، فرومون خارجی و شاهد بود. از هر کرت ‮‭20‬ غده تصادفی انتخاب و در آنها تعداد سوراخصهای سطح غده، تعداد کرمینه درون غده و طول دالان لاروی بررسی شد. برای مقایسه میانگینصها از روش دانکن و نرم افزار ‭SAS ‬استفاده گردید. بین تیمارها اختلاف معنی دار در سطح یک درصد وجود دارد. به ترتیب تیمارهای برتر 4/،‮‭0/2 0‬ و ‮‭0/1‬ لور دارای کمترین نشانه های آلودگی به آفت بوده و با هم در یک گروه مشترک قرار گرفتند. تیمارهای حشره زنده و فرومون خارجی در گروه بعدی بودند و شاهد بدون فرومون با بیشترین آلودگی در گروه مستقلی قرار گرفت. کلمات کلیدی: بید سیب زمینی، شکار انبوه، کنترل غیر شیمیایی، فرومون

Research COI Code

برای لینک دهی به این Research می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت Research در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:

https://civilica.com/doc/1052796/

تهیه کنندگان Research

کارفرمای پروژه:
مجری پروژه:
در بخش لیست سازمانها می توانید لیست سازمانهای کارفرما و مجری پروژه های علمی و گزارشهای تحقیقاتی ارتباط با صنعت دانشگاهها را مشاهده نمایید.

Research Info Management

New Researches

Share this page

More information about COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.

کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.

Support