ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اقدامات آبخیزداری برای مدیریت آبهای زیرزمینی حوضه ایسین

Year: 1389
COI: NCUIMWR02_060
Language: PersianView: 1,155
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

احمد نوحه گر - دانشگاه هرمزگان، دانشیار گروه مرتع و آبخیزداری
فرشته شیرگاهی - دانشگاه هرمزگان، دانشجوی کارشناسی ارشد آبخیزداری
پیمان رضایی - دانشگاه هرمزگان، استادیار گروه زمین شناسی

Abstract:

کمبود بارندگی در چند سال گذشته و نیاز فزاینده به منابع آب در ایران، موجب بهره برداری بی رویه و بر هم زدن تعادل منابع آب زیرزمینی شده است. این امر بویژه در استان هرمزگان مشهود تر است. حوضه ایسین در فاصله 20 کیلومتری بندر عباسقرار دارد و بخشی از زیرحوضه های دو رودخانه اصلی کل و شور است که جهت تأمین آب آشامیدنی نیاز مستمر به استفاده از منابع آب زیرزمینی منطقه دارد. به منظور بررسی وضعیت نوسانات سطح آب مخزن، اقدام به ترسیم هیدروگراف معرف آبخوان در سالهای 64 تا 88 گردید. بر اساس این هیدروگراف، حوضه ایسین از سال 1377 با افت سفره آب زیرزمینی روبرو شده و این روند تا کنون تشدید گردیده است. متوسط سطح آب، به علت مازاد برداشت و بروز خشکسالی، از رقوم 31/12 متر به رقوم 23/41 متر تنزل نموده است طی این دوره 24 ساله جمعا برابر 6/50 متر و یا به بیان دیگر سالیانه به طور متوسط برابر 0/271 مت راز ارتفاع اب زیرزمینی کاسته شده است. بر این اساس، برنامه های اصلاحی در بخش تغذیه آبخوان باید بر استفاده هرچه بیشتر از نزولات جوی بالاخصروانابهای فصلی با گسترش پروژه های متنوع آبخیزداری استوار گردد و با توجه به حجم مصرف سالیانه حدود 18/85 میلیون مترمکعب، و کاهش سالیانه 2/066×0 6 میلیون متر مکعب حجم مخزن بتوان با مدیریت آبخیز، موجبات کاهش مصرف را فراهم آورد. برای اعمال مدیریت آبخیز بر آبخوان ها روشهایی ( بانکت، کنتور فارو، پیتینگ، هلالی آبگیر، پخش سیلاب، بند سار) به منظور افزایش نفوذ آبهای سطحی وجود دارد. بر طبق بررسی های انجام شده، روشهای پیشنهادی مناسب برای مدیریت آبخوان حوضه ی ایسین، هلالی آبگیر و بندسار می باشند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCUIMWR02_060. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/106893/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نوحه گر، احمد و شیرگاهی، فرشته و رضایی، پیمان،1389،اقدامات آبخیزداری برای مدیریت آبهای زیرزمینی حوضه ایسین،2nd national conference on utilization integrated managment of water resources،Kerman،https://civilica.com/doc/106893

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • ا- کی منش، م، 1388؛ مدیریت منابع آب در چشم ...
 • ضیایی، ح، 1380؛ اصول مهندسی آبخیزداری، انتشارات دانشگاه امام رض(ع)، ...
 • بیلان دشت ایسین، 1389؛ گزارش توجیهی تدید ممنوعیت بهره برداری ...
 • فصاحت، ح، کریمی، ا، جنت، ک، 1387؛ راهکارهای مدیریتی جلوگیری ...
 • آذرنیوند، ح، زاع چاهوکی، م، 1387؛ اصلاح مراتع، انتشارات دانشگاه ...
 • ت توایی ابریشمی، ع، 1387؛ گزارش بازدید از عملیات حفاظت ...
 • مدیریت هرزآبهای سطحی و بهره برداری از آن در دوره های خشکسالی از دیدگاه آبخیزداری [Conference Paper]
 • عرب خدری، م، 1384؛ پیشگیری از اتلاف منابع آب و ...
 • عرب خدری، م، کمالی، ک. 1375؛ تامین رطوبت خاک و ...
 • توایی ابریشمی، ع، 1385؛ همزیستی با سیل با بررسی روش ...
 • دلخسته رمرودی، ا، ارباب شهستان، ن، میرشکار، ا، ناروئی خندان، ... [Conference Paper]
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


  بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش 1 Paper استفاده شده است.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 3,294
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support