ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
CIVILICAWe Respect the Science
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Research
Title

سنتز و بررسی کارایی ترکیب سنتتیک فرومون جنسی ساقه خوار نیشکر، Sesamia cretica

نوع محتوی : طرح پژوهشیتاریخ انتشار: 3 آذر 1395
استان موضوع گزارش : تهرانشهر موضوع گزارش: تهران
کد COI Research: R-1090818تاریخ درج در سایت: 27 بهمن 1397
زبان اصلی Research: Persian دسته بندی علمی Research: علوم کشاورزی
View: 74Pages: 28

Authors

Abstract:

در اکثر مناطق زیر کشت ذرت و نیشکر ایران، آفات ساقه خوار به ویژه گونه های Sesamia spp. در کاهش محصول نقش عمده ای دارند. ساقه خواران جنس Sesamia دارای گونه های مختلفی می باشند. گونه Sesamia cretica Lederer. خسارت عمده ای به ساقه نیشکر وارد می سازد. در در حال حاضر به دلیل مشاهده خسارت روز افزون این آفت علیرغم کنترل شیمیایی، توجه خاصی به استفاده از روش های جایگزین جهت کنترل آنها شده است. یکی از روش های مورد توجه استفاده از فرومون های مصنوعی میباشد. به دلیل عدم کارایی و عملکرد مناسب فرومون های وارداتی در شکار پروانه های نر رفع این نقیصه جز اهداف این پروژه بوده است.3 مولکول گزارش شده (Z)-9-tetradecen-1-ol و (Z)-9-tetradecen-1-yl acetate و(Z)-11-hexadecen-1-ol در آزمایشگاه سنتز فرومون موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور سنتز و به نسبت80:10:10 در دز های 5/0 ، 1 و 2 میلی گرم فرموله گردید. کارایی فرومون های سنتز شده داخلی به همراه 3 نوع فرومون از شرکت های Russel ، Econex و Silvanderson در قالب طرح بلوک کامل تصادفی در تله دلتا در مزارع نیشکر موسسه تحقیقات نیشکر اهواز در 4 تکرار در سال زراعی 1393آزمایش گردید. نتایج نشان داد بین تیمارها اختلاف معنی دار در سطح احتمال 1% وجود داشت. تیمارهای دز 5/0 ، 1 و 2 میلی گرم با میانگین شکار9148/1±5 ، 8539/0±75/20 و6520/1±75/3 (خطای معیار ± میانگین) پروانه در 28 روز در هر تله دلتا دارای بیشترین جلب کنندگی و تیمارهای فرومون های شرکت های Russel ، Econex و Silvanderson بدون شکار یک پروانه دارای کمترین قدرت جلب کنندگی بود. آنالیز فرمولاسیون فرومون های وارداتی بوسیله دستگاه جرم سنجی بخش آفت کشهای موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور و برگه آنالیز ارایه شده توسط شرکت های وارد کننده نشان دهنده وجود دو مولکول (Z)-9-tetradecen-1-ol و (Z)-9-tetradecen-1-yl acetate در ساختار فرمولاسیون آنها میباشد. فرومون های وارداتی هیچکدام دارای مولکول سوم یعنی (Z)-11-hexadecen-1-ol در فرمولاسیون خود نمیباشند و بهمین دلیل در آزمایشات مزرعه نیشکر قادر به شکار پروانه آفت نبوده اند. تیمارهای تله قیفی با دز 1 میلی گرم و 2 میلی گرم ساخت موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور با میانگین شکار 6887/2±25/12 و 8099/2±25/11 پروانه دارای بیشترین شکار و تیمارهای تله دلتا با دز 1 و 2 میلی گرم با میانگین شکار00/0±00/0 و 25/0±25/0 (خطای معیار ± میانگین) پروانه در 34 روز دارای کمترین شکار بود. توصیه می شود جهت فرمولاسیون فرومون جنسی S. cretica از 3 مولکول یاد شده استفاده شود و تله مناسب جهت شکار پروانه آفت نوع قیفی بمراتب مناسب تر از نوع تله دلتا میباشد.کلمات کلیدی: فرومون، ساقه خوار نیشکر، ، سنتز

Research COI Code

برای لینک دهی به این Research می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت Research در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:

https://civilica.com/doc/1090818/

تهیه کنندگان Research

کارفرمای پروژه:
مجری پروژه:
در بخش لیست سازمانها می توانید لیست سازمانهای کارفرما و مجری پروژه های علمی و گزارشهای تحقیقاتی ارتباط با صنعت دانشگاهها را مشاهده نمایید.

Research Info Management

New Researches

Share this page

More information about COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.

کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.

Support