Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی کمی و کیفی ذخیره گاه جنگلی شهرستان تفرش (مطالعه موردی ذخیره گاه جنگلی بنه فرک)

سومین همایش ملی جنگل
Year: 1388
COI: FOREST03_055
Language: PersianView: 1,250
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سیاوش اقاخانی - کارشناس ارشد منابع طبیعی و عضو باشگاه پژوهشگران جوان
حجت اله زاهدی پور - عضو هیات علمی موسسه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی
یوسف یوسفی - معاونت فنی اداره کل منابع طبیعی استان مرکزی
عزیزاله اجرلو - رئیس اداره جنگلکاری و جنگلداری اداره کل منابع طبیعی استان مرکزی

Abstract:

بحث پیرامون ذخیره گاههای جنگلی از موضوعات مهمی است که در چند دهه گذشته به جهت اهمیت و حفظ تنوع بیولوژیکی (تنوع گیاهی و ژنتیکی و تنوع جانوری) در جهت برقراری تعادل و پایداری اکوسیستم ها و بیوسفر از یک سو و از سوی دیگر انقراض تعداد زیادی از گونه های مهم گیاهی و جانوری بر اثر دخالتهای غیرمعقول و غیر مسئولانه انسان مورد توجه سازمانهای بین المللی و سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور بوده است. بدین منظور منطقه ذخیره گاه جنگلی بنه فرک در شهرستان تفرش، واجد گونه درختی بنه مورد ارزیابی قرار گرفت. برای بررسی پوشش گیاهی منطقه و با توجه به مساحت 20 هکتاری عرصه از روش آماربرداری 100 % مشخصه های کمی و کیفی مثل: شکل درخت، فرم رویشی، ارتفاع درخت، تعداد جست، متوسط قطر تاج (در دوجهت)، قطر برابر سینه، وضعیت درخت، درجه سرخشکیدگی، نوع آفت و درجه آفت زدگی بررسی و اندازه گیری گردید. طبق نتایج به دست آمده تعداد کل پایه های درختی برابر با 2017 اصله ( 1248 دانه زاد و 769 اصله شاخه زاد) و متوسط تعداد در هکتار برابر با 101 اصله است. متوسط مساحت تاج پوشش 6/892 متر مربع و درصد تاج پوشش در هکتار 6/951 درصد می باشد. که این توده را در طبقه جنگل تنک و تیپ خالص بنه قرار می دهد. مطالعات اکولوژیکی عرصه و بررسی نمودارهای پراکنش تعداد در طبقات قطری نشان از حرکت توده (از لحاظ روند توالی) به سمت فاز مسن شدن دارد که لزوم انجام دخالتهای مدیریتی را با توجه به منحنی نرمال نشان می دهد. متوسط ارتفاع درختان منطقه برابر با 308 سانتیمتر است که بررسی نمودار پراکنش تعداد در طبقات ارتفاعی مشخص نمود این منحنی دارای حالت نرمال و چولگی به راست می باشد که بیانگر حرکت عده ای از درختان به سمت اشکوب چیره دارد. بررسی مشخصه های کیفی عرصه نشان داد مهمترین آفات و بیماریهای بنه در منطقه فرک شامل: پروانه برگخوار سفید بنه، شته گالزای پسته، پروانه مغزخوار پسته، پسیل پسته و زنگ بنه می باشد که متاسفانه با توجه به ساختار اکولوژیکی خود به صورت دوره ای طغیانهایی را در سطح عرصه دارند. پس از ارزیابی کمی و کیفی توده جنگلی و همچنین بررسی روند و الگوهای حاکم بر توده و در کنار آن شناسایی عوامل محدود کننده (خشکسالی، دشواری های اقلیمی، شیب زیاد، چرای دام، قطع درختان، آفات و بیماریها) و با در نظر گرفتن اصول جنگلشناسی و جنگلداری برنامه پرورشی مطابق با شرایط اقلیمی، مسائل اجتماعی و اقتصادی توده پیشنهاد گردید.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is FOREST03_055. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/109408/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اقاخانی، سیاوش و زاهدی پور، حجت اله و یوسفی، یوسف و اجرلو، عزیزاله،1388،بررسی کمی و کیفی ذخیره گاه جنگلی شهرستان تفرش (مطالعه موردی ذخیره گاه جنگلی بنه فرک)،03rd National Conference on Forest،Karaj،https://civilica.com/doc/109408

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • برخورداری، جلال و فتاحی، محمد (1374). گونه های پسته وحشی، ...
 • توکلی الهه (1375)، بررسی روند در تعمیرات کمی و کیفی ...
 • ثابتی، حبیب اله (1355). درختان و درختچه های جنگلی ایران. ...
 • حسین زاده، جعفر و طهماسبی، منوچهر (1374).ارزشهای اقتصادی - اجتماعی ...
 • زبیری، م.، 1379. آماربرداری در جنگل. انتشارات دانشگاه تهران، چاپ ...
 • زبیری، م.، 1381. زیست سنجی (بیومتری) جنگل. انتشارات دانشگاه تهران، ...
 • -سجادی، علی ومیر داودی حمید رضا (1375).ارزش های بنه و ...
 • طهماسبی، منوچهر، (1379). بررسی عوامل موثر بر پراکنش پسته وحشی ...
 • عبداله پور، مصطفی (1374). اصول و سیاست های بهره برداری ...
 • عقیلی نسب، غلامرضا (1375). بررسی و ارزیابی حوزه های آبخیز ...
 • فتاحی، محمد (1374). تاریخچه پوشش گیاهی زاگرس بخصوص جنگلهای بنه، ...
 • فتاحی، محمد (1374). اکولوژی، پراکنش و شرایط رویشگاهی بنه در ...
 • فتاحی، محمد (1374). بهره برداری از درختان پسته وحشی در ...
 • منیری، و.، 1379. بخشی از فون جوندگان جنگلهای غرب کشور، ...
 • Desmound R , 1977 _ A century of kew plantsmen, ...
 • Haverbek, d., 1999. Pinus Nigra Arnold. WWW. na.fs _ fed.us/spo/pubs ...
 • Hosseiny, M. _ Tourism guide Book of Markazi Province, Iran ...
 • Linden, m., 2003 .Incerment and Yield in Mixed stands with ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support