ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بحران زیست محیطی ناشی از ورود پسابهای شهری به اکوسیستم های آبهای شیرین ( مطالعۀ موردی – رودخانه کارون )

Year: 1385
COI: ICECRM03_048
Language: PersianView: 3,770
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

لعبت تقوی - کارشناس ارشد علوم محیط زیست
سیدمحمدباقر نبوی - دکتری علوم دریایی و ریاست دانشکده محیط زیست دانشگاه علوم دریایی خرمشه
احمد سواری - دکتری اقیانوس شناسی ، دانشیار و رئیس دانشگاه علوم دریایی خرمشهر
سیدهادی خاتمی - دکتری محیط ریست ، استادیار دانشگاه

Abstract:

از آنجا که آبهای سطحی منابع اصلی تأمین کننده آب جهت مصارف مختلف خانگی، شهری، کشاورزی و صنعتی را تشکیل می دهند، لذا آلوده شده آنها توسط انواع آلاینده ها نظیر زه آبهای اراضی کشاورزی، پسابهای صنعتی، شهری و خانگی اثرات سوء و جبران ناپذیری بر این منابع حیاتی وارد می نماید و از طرفی سلامتی و بهداشت جوامع را به خطر می اندازد، اگر چه تصفیه و سالم ساختن مجدد آن سبب صرف هزینه گزافی خواهدگردید . از مهم ترین اثرات ورود پساب به رودخانه می توان به کاهش اکسیژن محلول، پیدایش بوهای زننده در اثر اکسیداسیون غیر هواری، مهاجرت یا مرگ ومیر آبزیان، ممانعت از نفوذ نور خورشید جهت انجام عمل فتوسنتز، ورود مقادیر زیادی مواد مغذی مانند ترکیباته ازته و فسفاته و ورود عوامل بیماریزا به آب را اشاره نمود . در سالهای اخیر اجرای طرحهای توسعۀ کشاورزی و صنعتی در خوزستان بویژه اطراف رودخانه کارون بدون در نظر گرفتن اثرات زیست محیطی آنها همراه با رشد روزافزون جمعیت موجب شده است که حجم پسابهای صنعتی، شهری و زهابهای کشاورزی که به کارون می ریزد هر ساله افزایش یابد بطوریکه سالانه یک میلیاردو ششصد میلیون متر مکعب پساب کشاورزی، دویست میلیون متر مکعب پساب صنعتی و صدو شصت میلیون متر مکعب پساب شهری و هزاران متر مکعب پساب بیمارستانی به کارون می ریزد که توجه بیشتر به کیفیت آب آن را ایجاب می کند . از میان شاخص های مختلفی که برای تعیین کیفیت آب وجود دارد، از بی مهرگان کفزی ماکروبنتوزی جهت بررسی تاثیر پساب برکیفیت آب رودخانه کارون استفاده گردید چرا که این موجودات به سبب نحوۀ خاص زندگی که دارند و اینکه فاقد حرکتهای سریع و جابجایی های زیاد می باشند لذا در بررسی های زیست محیطی دارای اهمیت ویژه ای هستند . از آنجائیکه خصوصیات و ویژگی های یک ارگانیزم با افزایش درجه آلودگی مشخص تر می شود ؛ لذا بعضی از ارگانیسم های مناطق با آلودگی شدید، در صورت افزایش آلودگی و حذف شدن سریع گونه های حساس، بقا می یابند و از این موجودات می توان بعنوان شاخص زیستی در مشخص نمودن میزان آلودگی آبها استفاده نمود . برخی موجودات ماکروبنتوزی شاخص از جمله راسته بهاره ها، و خانوادۀ توبیفیسیده و شیرونومیده می توانند به گونه ای حساس و دقیق شرایط کیفی آبها را در هر منطقه تعیین نمایند و می توانند همانند یک ایینه بازگو کنندۀ شرایط حاکم بر اکوسیستم عمل نمایند . در این راستا تعیین ترکیب و تنوع بی مهرگان رودخانه کارون به منظور مشخص نمودن شاخص های زیستی و تعیین کلاسۀ کیفی آب در طی سالهای 83-84 انجام گرفت . در پژوهش انجام شده روش استفاده از شاخص های بیولوژیک و تطبیق نتایج حاصل از آن با دو فاکتور فیزیکوشیمیایی شاخص (DO-BOD ) توأماً بکار گرفته شد تا اشتباهات و خطاها به حداقل امکان کاهش یابد .

Keywords:

رودخانه کارون – آلودگی – نشانگرهای ماکروبنتوزی

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICECRM03_048. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/10950/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
تقوی، لعبت و نبوی، سیدمحمدباقر و سواری، احمد و خاتمی، سیدهادی،1385،بحران زیست محیطی ناشی از ورود پسابهای شهری به اکوسیستم های آبهای شیرین ( مطالعۀ موردی – رودخانه کارون )،3rd Iranian Congress on Environment Crieses and their Rehabilitation Methodology،Ahvaz،،،https://civilica.com/doc/10950

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

مقالات پیشنهادی مرتبط

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support