ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

رادیواکتیو با اکتیویته بالا (HLW) و اثرات زیست محیطی آنها

Year: 1385
COI: ICECRM03_074
Language: PersianView: 1,596
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

لیدا سلیمی - عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی ( تهران شمال )
ایرج بیات - مشاور سازمان انرژی اتمی ایران و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی ( ته

Abstract:

از اوایل قرن بیستم و با توسعه تکنولـوژی هسـته ای، تحقیقـات وسـیع و گسـترده ای بـرای آزمـایش پسـمانهای مـواد رادیواکتیو از نقظه نظر آلودگی های زیست محیطی با توانمندی بالا آغاز شده است . پسـمان هـای مـواد رادیـو اکتیـو بـا اکتیویته های متفاوت طی عملکرد راکتورها، با فرآوری سوخت های مصرف شده، تهیه و تولید رادیـو ایزوتوپهـا و کـاربرد آن ها در صنایع مختلف پزشکی، کشاورزی، هسته ای و آزمایشگاه های رادیو شیمی به مقـادیر قابـل تـوجهی بـه صـورت جامد، مایع و گاز تولید می شوند . این پسمانها با توجه به انرژی و نیمه عمر رادیو نوکلیدهای موجود در آنها می تواند خطـر بالقوه ای برای محیط زیست باشد . بنابراین پسمان های مذکور باید طی فرآیندهای خاصی مورد آمـایش، کنتـرل و دفـع نهایی قرار گیرند تا کمترین خطر را برای محیط زیست و موجودات داشته باشند . در واقع پس از جداسازی رادیو نوکلیدهایی نظیر Sr90 و Cs137، پسمان ها باید طبق فرآیندهای استاندارد و تخصصـی آمایش گردند . عملیات جداسازی و تثبیت باید به گونه ای باشد که پس از دفن، کمترین خطر را از نظـر مهـاجرت رادیـو نوکلیدهای خطرناک به چرخه حیات به همراه داشته باشد . در غیر این صورت چنانچه این نوع آلودگی حتی به مقدار کـم از طریق آب، هوا و مواد غذایی وارد بدن موجودات زنده و از جمله انسان شود می تواند صدمات جبران ناپذیر موتاژنیـک و سرطانزایی را ایجاد نماید . در این تحقیق سعی شده به مراحل درست آمایش، جداسازی، تثبیت و دفن پسـمانهای رادیـو اکتیـو خطرنـاک HLW پرداخته شود .

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICECRM03_074. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/10976/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
سلیمی، لیدا و بیات، ایرج،1385،رادیواکتیو با اکتیویته بالا (HLW) و اثرات زیست محیطی آنها،3rd Iranian Congress on Environment Crieses and their Rehabilitation Methodology،Ahvaz،https://civilica.com/doc/10976

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • _ International Atomic Energy Agency, Classification of Radioactive Waste, RADWASS ...
 • International Atomic Energy Agency, Near Surface Disposal of Radioactive Waste, ...
 • K.W. Han et al., Design of Near Surface Disposal Facilities, ...
 • International Atomic Energy Agency, Design, Construction, Operation Shutdown and surveillance ...
 • International Atomic Energy Agency, Near Surface Disposal of Low and ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: Azad University
  Paper count: 7,128
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support