Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی و شناسایی کانونهای خطر بیولوژیک در راستای ارتقاء سلامتی و بهداشت در شرکت سایپا

Year: 1389
COI: MTHE01_005
Language: PersianView: 1,347
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

اکبر مختاری اذر - مدرس دانشگاه، کارشناس ارشد مهندسی محیط زیست
حامد طاهری نژآد - کارشناس اداره سلامت عمومی شرکت سایپا
حسین یادگاری - کارشناس مسئول اداره سلامت عمومی شرکت سایپا
عباس مرادی - کارشناس اداره سلامت عمومی شرکت سایپا

Abstract:

در کلیه مشاغل مواردی به عنوان خطر و مکانهایی به عنوان کانون خطر ذکر می شوند که می توان برای هر یک دسته بندی خاصی قائل شد. در رشته HSE نیز کانونهای خطری وجود دارند که هر یک به تنهایی و جداگانه شناسایی شده و مورد ارزیابی واقع می شوند. در تعریفی مشخص به مکانها و یا شرایطی که مستعد وجود و یا بروز خطر می باشند و آن نقطه می‎تواند منبع بالقوه ای برای بروز خطرات باشد را کانون خطر می گویند. کانونهای خطر در بهداشت، ایمنی و محیط زیست متفاوت بوده و هر یک دارای مشخصه های جداگانه می‏باشد که بسته به وسعت عملکرد هر یک از مشاغل، این کانونها کمتر یا بیشتر می باشند. در این تحقیق سعی شده قسمت اعظمی از کانونهای خطر بیولوژیک موجود در شرکت سایپا شناسایی شود که بدین منظور، طرح تحقیقاتی به مدت 12 ماه به طول انجامید که دو ماه ابتدایی به مطالعات کتابخانه ای و اینترنتی مربوط می‏شود. سپس به مدت شش ماه و توسط چهار کارشناس کانونهای خطر بیولوژیک شناسایی شدند و در یک لیست جامع توسط برنامه نرم افزاری EXCEL جمع آوری گردیده و موارد تکراری آن حذف شد. در چهار ماه آخر نیز برای تمام نقاطی که بعنوان کانون خطر بیولوژیک شناسایی شدند اقدام اصلاحی صادر شد. با بررسیها و پیگیریهای به عمل آمده مواردی که به پرسنل مربوط می شد اطلاع رسانی شد و بسیاری از این کانونهای خطر حذف شد و مواردی از آن نیز که نیاز به دستور و اقدام مقتضی داشت در برنامه کاری قرار گرفت و در حال انجام و رفع مغایرت می باشد. در نهایت مشخص شد مواردی که به پرسنل مربوط می شود، تا زمانی که اطلاع رسانی انجام نمی شود و آموزشی در این خصوص صورت نمی‏پذیرد، نمی توان انتظار داشت که نقاطی را که بعنوان کانون خطر بیولوژیک شناسایی شده اند، از بین رود. همانطور که در این تحقیق آمده است به دلیل پیگیری و مداومت در امر خطیر بهداشت، کانونهای خطر بیولوژیک شناسایی شده از تعداد 55 به تعداد 22 در مدت زمان کمتر از چهار ماه کاهش پیدا کرده است. در ضمن پس از شناسایی کلی کانونهای خطر به دلیل سهولت در امر شناسایی تمامی آنها کد گذاری شده و در دستورالعملی به نام دستورالعمل کد گذاری کانونهای خطر ابلاغ شد. در آخر پیشنهاد می گردد که بررسی و شناسایی کانونهای خطر بیولوژیک همچنان در شرکت ادامه پیدا کند، چرا که بوجود آمدن این کانونها در نقاط دیگر و یا پیدایش کانونهای خطر جدید در شرکت کاملاً بدیهی می باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is MTHE01_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/111342/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مختاری اذر، اکبر و طاهری نژآد، حامد و یادگاری، حسین و مرادی، عباس،1389،بررسی و شناسایی کانونهای خطر بیولوژیک در راستای ارتقاء سلامتی و بهداشت در شرکت سایپا،The first national student conference on management and new technologies in health sciences, health and environment،Tehran،https://civilica.com/doc/111342

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • میر حسینی سید غلامرضا، اصول خدمات بهداشتی، بهداشت 1، انتشارات ...
  • بابایی علی اکبر، مختاری مهدی، بهداشت مسکن و اماکن عمومی، ...
  • طاهری نژاد حامد، یادگاری حسین، مختاری آذر اکبر و مرادی ...
  • روش اجرایی شناسایی خطر و ارزیابی ریسک شرکت سایپا، آذر ...
  • جان فروند، ویلیام واترمن، واترمن، علی عمیدی (مترجم)، آمار کاربردی، ...
  • مختاری آذر اکبر، عندالله مهدیه، علم بهداشت محیط مهندسی و ...
  • Akbar Mokhtari Azar , Ali Ghadirpoor, Golamreza Nabi Bidhendi, Naser ...
  • Salvato, Environment engineering. 2003 ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش 2 Paper استفاده شده است.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support