ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تقابل سنّت و مدرنیته در بناهای یادمانی ایران از دهه 20 تا 50 شمسی ( نمونه موردی سعدیه شهر شیراز )

Year: 1398
COI: ISCIVILI01_098
Language: PersianView: 347
This Paper With 20 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 20 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهره شاهد - کارشناسی ارشد، رشته پژوهش هنر، دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز

Abstract:

خاطره انگیزي جزو یکی از کیفیات مطلوب فضاهاي شهري موفق است. به عبارتی قدرت هر فضا در کیفیت آن فضا در ایجاد فرصت هایی جهت بروز رویدادهایی سرشار از خاطره براي ناظرین، تأثیر بسزایی بر استقبال مردم از آن فضا داشته و موجب ایجاد سرزندگی در آن فضاي شهري میشود. یکی از عناصر و پدیده هایی که از جنبه هاي مختلف معماري نقش اساسی را به خود اختصاص میدهد بقاع و اماکن آرامگاهی و تندیس هاي یادمانی یا مانیومنتال میباشد که به عنوان نمود پدیده اي از مسائل فرهنگی و مذهبی سابقه اي بس طولانی دارد به طوري که بعضی از المان هاي آن مدتی نزدیک به سه هزارسال و با حفظ عملکرد نخستین، دوام آورده که کارکرد اصلی آنها را میتوان در کیفیت فضا، افزایش هویت مکان یا انتقال پیامی به ناظرین دانست. بررسی و شناخت سنّت و مدرنیته و ویژگی هاي آنها، به عنوان دو دیدگاه که در دوران معاصر از آن جهت داراي اهمیت می باشد که هر کدام با ایدئولوژي و فلسفه اي که در پس آن است نگاهی متفاوت به انسان و عرصه هاي مختلف زندگی وي دارند. در این پژوهش به روش مطالعاتی و کتابخانه اي اثر یادمانی آرامگاه سعدي از حیث سنّت و تجدد و تقابل و تعامل در معماري این بنا مورد بررسی، تحلیل و نتیجه گیري قرار گرفته و با جزئیات بیشتري در قالب بیان تزئینات و سبک معماري این موضوع بررسی و در خصوص چگونگی الهام طراح این اثر و بهره گیري از معماري سنّتی و ایرانی – اسلامی بحث شده است. در پایان این نتیجه حاصل شد که گرایش به سنّت گرایی به معناي ارائه ي هویت فرهنگی بیش از پیش خودنمایی میکند و در واقع نوعی بازگشت به گرایشات سنّتی است و به جهت تجربیات مثبت معماران و مشاوران خارجی در ایران، می توان دهه 20 تا 50 شمسی را یکی از مهمترین و پربارترین دوره هاي معماري ایران از جهت آفرینش سبک جدید قلمداد کرد. شکل این بنا و معماري اثر نشان از تقابل کمتر و آمیختگی یا تعامل بیشترسنّت و مدرنیته است و اساس کار معمار این بنا، تکیه بر معماري سنّتی و قدیمی ایران بوده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ISCIVILI01_098. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1115263/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
شاهد، زهره،1398،تقابل سنّت و مدرنیته در بناهای یادمانی ایران از دهه 20 تا 50 شمسی ( نمونه موردی سعدیه شهر شیراز )،First International Conference on Civil, Architecture and Urbanism of Iran،Tehran،https://civilica.com/doc/1115263

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 14,404
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support