ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تقدس آب و زمین در متون اوستایی و تأثیر آن بر کشاورزی دوره ی اشکانی

Year: 1399
COI: WATERCULTURE01_065
Language: PersianView: 201
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ملیحه شایسته فر - دانشجوی کارشناسی ارشد باستان شناسی، دانشگاه بیرجند
حسین کوهستانی - استادیار گروه باستان شناسی، دانشگاه بیرجند

Abstract:

با ظهور زرتشت و وضع قوانین دینی بر تقدس آب و گیاه افزوده شد و مردم تشویق به کشت و کار بر روی زمین شدند. درسراسر متون اوستایی تأکید بر پاک نگهداشتن آب، گیاه و زمین از دو جنبه ی تقدس و اقتصادی اهمیت داشته است. در دورهاشکانی با کار گیری دوباره تعالیم زرتشت، شیوه ی دریافت مالیات و نوع مالکیت خاصی که در این دوران پدید آمد در کنار عواملجغرافیایی، منجر به گسترش وسعت زمین های کشاورزی و افزایش بیش از پیش محصولات زراعی شد که مطابق با تعالیم زرتشتاست. پژوهش پیش رو در دوره ی اشکانی، ازنظر مطالعات و کاوش های باستانی و کمیت آثار به دست آمده با محدودیت هایمتعددی روبه روست. بررسی کشاورزی دوره ی اشکانی از دو جنبه ی تقدس و اقتصاد از اهداف اصلی پژوهش است. این پژوهش بهشیوه توصیفی- تحلیلی بوده و گردآوری اطلاعات به روش کتابخانه ای و همچنین پایگاه های اطلاعات علمی و با مطالعه ی چند عامل کلیدی همچون شرایط جغرافیایی فلات ایران و تأثیر آن بر گستردگی اراضی مزروع و اقتصاد کشاورزی، بررسی علل تقدسآب و گیاه در متون اوستایی و بررسی برخی متون دوره اسلامی که با مضمون اقتصاد در شهرهای آباد اشکانی، بوده است. نتایجبررسی در این پژوهش نشان می دهد که در حکومت اشکانی دین زرتشت بار دیگر حیات تازه ای یافت. در تعالیم زرتشتی به آبادکردن زمین های بایر تأکید شده است و همچنین برای مبارزه با خشک سالی اساطیری مانند آناهیتا خدای آب ها خلق شدند.اقداماتی همچون ساخت آب انبارها در مناطق کویری و حفر کاریز و قنات در دوران اشکانی قنات ها حیات تازه ای می یابند. در دورهاشکانی شیوه های نوین وارد کشاورزی شد و در نتیجه اقتصاد کشاورزی رونق یافت.

Keywords:

اشکانی، کشاورزی، اقتصاد، متون اوستایی، آب، زمین

Paper COI Code

This Paper COI Code is WATERCULTURE01_065. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1115519/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
شایسته فر، ملیحه و کوهستانی، حسین،1399،تقدس آب و زمین در متون اوستایی و تأثیر آن بر کشاورزی دوره ی اشکانی،National Conference on Water, Culture and Humanities Research،Birjand،،،https://civilica.com/doc/1115519

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 7,671
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support