ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اسرائیلیات در داستان حضرت موسی

Year: 1398
COI: HICONG02_150
Language: PersianView: 475
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مجیب الرحمن دهانی - ارشد گروه زبان و ادبیات فارسی ،دانشکده ادبیات فارسی ، سیستان و بلوچستان ، زاهدان، ایران
عبدالله واثق عباسی - دانشیار زبان و ادبیات فارسی ، سیستان و بلوچستان ، ایران

Abstract:

واژه اسرائيليات جمع اسرائيليه است و به داستان يا حادثه اي که عمدتا از منابع يهودي گرفته شده است، اطلاق مي شود. در اصطلاح مفسران و محدثان اين اصطلاح مفهوم وسيع تري به خود گرفته است، علماي اسلام اين اصطلاح را بر عقايد و داستان هاي خرافي که از ناحيه علماي تازه مسلمان اهل کتاب، بويژه يهوديان از قرن اول هجري در ميان مسلمانان رواج يافته، اطلاق کرده اند حضرت موسي يكي از پيامبران صاحب شريعت و «فاتح و منجي ملّت يهود است و نام مبارکش صد و سي شش بار در قرآن آمده و بيش از پيغمبران ديگر در قرآن از زندگي و اموراتش سخن رفته است و با توجه به وجود ملت بزرگ يهود در دورهي بعثت رسول(ص) و... از نظر عقلي هم قابل توجيه است». در قرآن به طور تفصيل در سوره هاي مريم، اعراف، الشعراء، قصص، طاها، غافر، زخرف، يونس، دخان، بقره و مائده از نام و زندگي حضرت موسي(ع) بحث شده است و مباحث اصلي آن در قرآن عبارتند از: «سيرهي موسي قبل از رسالت، رسالت موسي و هارون، مبارزه موسي و قومش، عاقبت بد فرعون و قومش، در مسير حرکت به سوي سرزمين موعود و داستان موسي و عبد صالح» و عمده تحريفات و روايات هم در زمينه داستان حضرت موسي(ع) و طلب رؤيت و تجلّي خدا بر کوه و بيهوشي حضرت موسي و شكستن الواح و عصبانيت حضرت و بيان سوم روايت حضرت موسي و کرم و سنگ است روش تحقيق بصورت توصيفي و تحليلي مي باشد و ابزارگردآوري اطلاعات از نوع کتابخانه اي و استفاده از تجارب افراد ذي صلاح در اين رسته مي باشد

Keywords:

حضرت موسی ، اسرائیلیات ، قرآن ، تورات

Paper COI Code

This Paper COI Code is HICONG02_150. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1118211/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
دهانی، مجیب الرحمن و واثق عباسی، عبدالله،1398،اسرائیلیات در داستان حضرت موسی،International Congress on Innovation and Research in Humanities and Islamic Sciences،Tehran،https://civilica.com/doc/1118211

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support