ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی تأثیر مذهب بر پوشاک سنتی زنان روستای چِنِشت

Year: 1399
COI: ICHMB01_041
Language: PersianView: 91
This Paper With 21 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 21 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ثریا شاهسونی روبیات - دانشجوی کارشناسی ارشد باستان شناسی دانشگاه بیرجند
حسین کوهستانی - عضو هیئت علمی دانشکده هنر دانشگاه بیرجند

Abstract:

پوشاک سنتی با توجه به ویژگی هایی که دارد یکی از نمونه های عینی و مجسم فرهنگ و اعتقادات هر جامعه است. ویژگی هایپوشش سنتی در دوره های مختلف تجلی معانی دین و مذهب را نشان داده و امور حاشی های چون رنگ، فرم، جنس، تناسب با بدن وسن فرد از ارزش های اجتماعی و اعتقادات یک جامعه نشئت می گیرد. فرهنگ مردم روستای چنشت از توابع شهرستان سربیشه واقعدر استان خراسان جنوبی ارتباطی بسیار مستقیم با اعتقادات و باورهای آنان دارد، استفاده از پوشش سنتی شاد و رنگارنگ در بینزنان روستا نهادینه شده و این اعتقاد و آیین در نوع پوشش زنان بسیار پررنگ نمود پیدا کرده است. تنپوش و سرپوش خاص زنانروستا از اعتقاد و باور به مذهب سرچشمه میگیرد که این نمود را در استفاده از رنگ سبز و آبی تنپوش می توان به وضوح مشاهدهکرد. از این رو در مقاله ی حاضر تلاش شده تا ضمن معرفی پوشش سنتی زنان روستا، نقش، جایگاه و تأثیر مذهب و دینشان دررنگ، فرم و نقوش تنپوش ها تبیین شود. در واقع نگارنده دراین پژوهش با به کار گیری روش تحقیق توصیفی- تحلیلی وگردآوری اطلاعات به روش کتابخانه ای و میدانی همراه با بکارگیری ابزار کسب اطلاعات از قبیل دوربین، ضیط صوت و... پوشاکسنتی زنان را بررسی می کند. در نهایت، نتایج به دست آمده بیانگر این بود که مردم روستا بخصوص زنان با تأثیر گرفتن از عاملمذهب و اعتقاد و احترام شدید به امام زاده سید حامد علوی که مقبره ی ایشان بر فراز روستا واقع شده، به استفاده از رنگ سبز وآبی در پوشش، روی آورده اند که سالیان سال همچنان بکر و پابرجاست. مذهب شیعه در دین اسلام رنگ های سبز، آبی، فیروزه ای،لاجورد و... وپوشیدگی وحجب در پوشش زنان را به عنوان ارزشی برای آنان تبیین کرده که در رنگ و فرم پرچین، گشاد و راحتپوشش زنان روستا نمود فراوان دارد و به این صورت شکل گیری این عقاید و تأثیر آن در ذهن را در این منطقه مشاهده می کنیم.

Keywords:

مذهب، پوشاک سنتی، زنان، روستای چنشت

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICHMB01_041. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1118721/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
شاهسونی روبیات، ثریا و کوهستانی، حسین،1399،بررسی تأثیر مذهب بر پوشاک سنتی زنان روستای چِنِشت،International Conference on Management, Humanities and Behavioral Science in Iran and Islamic World،Karaj،،،https://civilica.com/doc/1118721

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 7,693
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support