ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بازآفرینی نقشهای خوون چینی دزفول در تابلو و نگاره های دیواری (همنشینی المان های بومی در نقش نگاره های مدرن)

Year: 1399
COI: CAUM03_091
Language: PersianView: 165
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

نگین ارشادی فر - دبیرستان دوره دوم فرزانگان، دزفول، خوزستان، ایران
سرور سوزنی - دبیرستان دوره دوم فرزانگان، دزفول، خوزستان، ایران
حسین عرفانی نیا - دانشگاه فنی و حرفه ای، دزفول، خوزستان، ایران

Abstract:

امروزه با ورود فرهنگ بیگانه، هنر سنتی ایران که بسیار غنی از ارزش ها و هویت ایرانی است، رو به فراموشی است. اگر با دقت بیشتری به اطراف خود نگاه کنیم، می بینیم که شهرها چهره ایرانی و سنتی خود را از دست داده و تحت تاثیر زندگی مدرن امروزی قرار گرفته اند و جای خالی هنر ایرانی حس میشود.بافت قدیم شهر دزفول، یکی از قدیمی ترین بافتهای کشور محسوب میشود که غنی از هنر و معماری سنتی ایران است. این بافت با توجه به شرایط اقلیمی دزفول که در منطقه ای گرم قرار دارد، از آجر تشکیل شده است . آنچه بافت آجری دزفول را از دیگر شهرها متمایز میکند، چینش خاص آجرهاست که به خوون چینی معروف است و موجب پدید آمدن نقوش بدیع و زیبایی شده که نشان از ذوق معماران گذشته دارند. در این راستا تلاش گردید تا در راستای هویت بخشی و ایجاد ارتباط میان گذشته و آینده و احیای این بناها در عین مداخلات معاصر گامی برداشته شود، به طوری که جامع و در برگیرنده سنت و مدرنیته باشد، یعنی با پیروی از هنر مدرن، شکل سنتی خود را نیز حفظ کند تا موردپسند مخاطب امروزی قرار گیرد. برای این هدف از یک سو علم، فناوری و جنبه های کاربردی و به روز آجر و از سوی دیگر جنبه های هنری5 آن در کنار هم، مورد توجه قرار گرفت و نتیجه کار، تابلوهایی دکوراتیو و برجسته قابل استفاده در منظر شهری و یا طراحی های داخلی که ترکیبی از نقوش خوون چینی، نقش برجسته روی سفال و استفاده از متریالهای جدید همراه با نماد ها و ویژگی های برجسته شهر دزفول، شده اند. از ویژگیهای بارز این طرح توجه به فلسفه نقوش متناسب با المانهای شهر دزفول، استفاده از مصالحی بومی که با حفظ شکل سنتی خود بتوانند از هنر مدرن نیز پیروی کنند و ترکیب کردن رنگ های سرد و گرم است.

Keywords:

تابلو و نگاره، خوون چینی، آجر، نقش برجسته، دزفول، هنر و معماری

Paper COI Code

This Paper COI Code is CAUM03_091. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1119101/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ارشادی فر، نگین و سوزنی، سرور و عرفانی نیا، حسین،1399،بازآفرینی نقشهای خوون چینی دزفول در تابلو و نگاره های دیواری (همنشینی المان های بومی در نقش نگاره های مدرن)،The Third International Conference on Civil, Architecture and Urban Development Management in Iran،Tehran،،،https://civilica.com/doc/1119101

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support