ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

کاربرد تکنولوژی سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) در مهندسی و مدیریت منابع آب

Year: 1399
COI: ENGIN06_099
Language: PersianView: 237
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سامان اردلان خالص - کارشناسی ارشد مهندسی عمران، گرایش مدیریت منابع آب، مشهد ایران

Abstract:

با افزایش جمعیت، اکثر کشورهای جهان با بحران کم آبی مواجه شده اند و برای رفع نیازهای آبی، استفاده بیش از حد منابع آب زیرزمینی اتفاق افتاده است که اگر این روند ادامه پیدا کند موجب پایین آمدن سطح آب و همچنین کاهش کیفیت آبهای زیرزمینی میشود. بنابراین مدیریت منابع آبی به خصوص آبهای زیرزمینی از اهمیت زیادی برخوردار است. مفاهیم و تکنولوژی اطلاعات جغرافیایی )GIS( به شکلی گسترده در برنامه ریزی ها و طراحیهای مهندسی منابع آب مورد استفاده واقع می شود؛ به گونه ای که سیستم اطلاعات جغرافیایی، روند تغییرات این فعالیت ها را هدایت کرده است. ما در دورهای زندگی میکنیم که منابع طبیعی کاهش شدیدی پیداکرده و فعالیهای انسان به شکلی گسترده بر این منابع تأثیر گذاشتهاند؛ در این وضعیت، ما باید از بهترین ابزارهایی که در اختیار داریم، جهت شناسایی محیط، پیش بینی های دقیق و توسعه برنامه ها برای کمینه کردن این اثرات بر منابع و همچنین افزایش پایداری استفاده نماییم. برنامه ریزی و مدیریت منابع آب از جمله مواردکاربردی جدیدی است که توسط سیستمهای GIS به خوبی انجام میگیرد. به عنوان نمونه، بررسی های کمی منابع آب نظیر؛ تخمین رواناب ناشی از بارش، تهیه نقشه های پهنه بندی سیلاب، بررسی فرسایش حوزه های آبریز و ... توسط این ابزارها به خوبی صورت می گیرد. مهندسی منابع آب با تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم های مربوط به مدیریت کمیت، کیفیت، زمان بندی و توزیع آب برای رفع نیازهای جوامع انسانی و محیط طبیعی مرتبط است. در سیستم های آب، فراتر از ویژگیهای فیزیکی آن، ابعاد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی میباشد؛ چنانکه در طول تاریخ وجود و گسترش تمدنها تا حد زیادی وابسته به منابع آبی بوده و توسط این مهم کنترل شده اند و از آنجا که این یک گرایش مجزا و متفاوت با طراحی امکانات فیزیکی در مهندسی منابع آب است، طبیعتا برای شناسایی بهتر و گسترده تر، با تعاریف علمی تری از منابع بهم می آمیزد.

Keywords:

مدیریت منابع آب , سیستم اطلاعات جفرافیایی (GIS) , منابع آبی , مهندسی آب

Paper COI Code

This Paper COI Code is ENGIN06_099. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1120126/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اردلان خالص، سامان،1399،کاربرد تکنولوژی سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) در مهندسی و مدیریت منابع آب،6th International Conference on Modern Research in Civil Engineering, Architecture, Urban Management and Environment،Karaj،https://civilica.com/doc/1120126

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support