ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی مشخصات مکانیکی و دوام در برابر محیط اسیدی بتن سبک ژئوپلیمری بر پایه سرباره حاوی سبکدانه اسکوریا

Year: 1399
COI: NCCICI12_007
Language: PersianView: 175
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی صدرممتازی - استاد گروه مهندسی عمران، دانشکده فنی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران
یلدا هوشمندی دیارجان - دانشجوي کارشناسی ارشد سازه، گروه مهندسی عمران، پردیس دانشگاهی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران
رضا کهنی - فارغ التحصیل دکتراي سازه، گروه مهندسی عمران، دانشکده فنی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران

Abstract:

امروزه با افزایش ساخت و ساز در سراسر دنیا، تولید و مصرف سیمان به طور چشمگیري افزایش یافته است. یکی از مصالحبتن، سیمان می باشد. براي تولید سیمان علاوه بر مصرف سوخت هاي فسیلی و مصرف انرژي، هر ساله حجم زیادي از گاز دي اکسیدکربن (حدود 7 درصد) در جو آزاد می شود. فرآیند تولید سیمان اثرات مخرب زیست محیطی آن بسیار زیاد خواهد بود که به همیندلیل، لزوم گسترش و انجام تحقیقات در تولید بتن هاي جدید و جایگزین حس می شود. از جمله این بتن ها، بتن هاي ژئوپلیمريمی باشد که برخی از معایب بتن هاي رایج را پوشش می دهد. در بتن هاي ژئوپلیمري، سیمان وجود ندارد و به جاي آن از موادآلومینوسیلیکاتی با یک فعال کننده به عنوان ماده چسباننده استفاده می شود که در این تحقیق، بتن ژئوپلیمري بر پایه سرباره حاويسبکدانه مورد بررسی قرار گرفته است. هدف از این تحقیق بررسی آزمایشگاهی و ارائه نتایج هاي مختلف در خصوص مشخصاتمکانیکی بتن شامل مقاومت فشاري، مقاومت کششی، مقاومت خمشی و مدول الاستیسیته تحت شرایط عمل آوري در آب و همچنینمشخصات دوام بتن نظیر مقاومت فشاري در نهایت محاسبه مقادیر جذب آب و مقاومت الکتریکی در رابطه با بتن سبک ژئوپلیمريمی باشد. این بتن حاوي سبکدانه اسکوریا بوده که با درصدهاي مختلف شامل 20، 40، 50، 60، 80 و 100، جایگزین درشت دانه (شن)شده اند. در این تحقیق مجموعا به تعداد 7 طرح اختلاط به همراه یک نمونه شاهد، از این نوع بتن، ساخته شده است تا نتایج تمامیآزمایش ها با نمونه شاهد مقایسه گردد. با توجه به نتایج به دست آمده مشخص گردید که مطلوب ترین مقاومت فشاري را پس از نمونهشاهد بتن حاوي 60 درصد اسکوریا که حدودا 63/7 مگاپاسکال به دست آمد که 85 درصد مقاومت نمونه شاهد را کسب نمود. همچنینپس از نمونه شاهد، بالاترین مقاومت کششی و خمشی مختص به بتن حاوي 40 درصد اسکوریا بود که به ترتیب حدودا مقاومت 3/8 و 6/7 را کسب نمود و مقاومت خمشی نمونه حاوي اسکوریا از نمونه شاهد بالاتر به دست آمد اما در خصوص مقاومت کششی این چنیننبود. همچنین نمونه حاوي 60 درصد اسکوریا با دارا بودن بالاترین مدول الاستیسیته تقریبا به مقدار 21/6 گیگاپاسکال، پس از نمونهشاهد، به عنوان شکل پذیرترین نمونه بتنی به دست آمد. مقاومت الکتریکی بتن حاوي 40 درصد اسکوریا حدودا برابر با 61/1 مگاپاسکالبه دست آمد که حدود 5 درصد بیشتر از مقاومت نمونه شاهد را کسب نمود. بیشترین جذب آب، با حدودا 4/8 درصد و بالاترین کاهشوزن، با حدودا 6/7 درصد در آزمایش دوام، به ترتیب مختص به بتن حاوي 80 و 20 درصد اسکوریا بود و در نهایت مشخص گردید که بااستفاده از سبکدانه اسکوریا و افزایش درصد استفاده از آنها، بتن ژئوپلیمري به سمت سبک بودن سوق پیدا می کند.

Keywords:

اسکور، بتن سبک ژئوپلیمری، دوام در برابر محیط اسیدی، مشخصات مکانیکی

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCCICI12_007. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1123685/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
صدرممتازی، علی و هوشمندی دیارجان، یلدا و کهنی، رضا،1399،بررسی مشخصات مکانیکی و دوام در برابر محیط اسیدی بتن سبک ژئوپلیمری بر پایه سرباره حاوی سبکدانه اسکوریا،Twelfth National Concrete Conference،Tehran،،،https://civilica.com/doc/1123685

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 12,864
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support