ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه عددی پیوستگی میلگردهای FRP در بتن و مقایسه با میلگردهای فولادی

Year: 1399
COI: NCCICI12_051
Language: PersianView: 154
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

پروین میراب دیوشلی - دانشجوی کارشناسی ارشد سازه، گروه مهندسی عمران، پردیس دانشگاهی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران
ملک محمدرنجبر - دانشیار گروه مهندسی عمران، دانشکده فنی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران

Abstract:

در حال حاضر به دلیل خوردگی میلگردهای فولادی در شرایط محیطی مخرب، مقاوم سازی سازه های بتن مسلح در برابر خوردگی امریمهم محسوب می شود؛ زیرا فولاد در هنگام قرار گرفتن در برابر شرایط محیطی مخرب مانند کلرید و سولفات دچار خوردگی می شود. اینخوردگی برخلاف ظاهر بی خطر، باعث اختلال در رفتار سازه می شود. راه حل های بسیاری چون پوشش اپوکسی، حفاظت کاتدی، تزریق پلیمر بهسطح بتن و استفاده از میلگرد FRP برای جلوگیری از خوردگی میلگرد فولادی در طی سالیان گذشته ارائه شده است؛ که در این میان استفادهاز میلگردهای FRP به جای میلگردهای فولادی به عنوان یکی از راه حل های مناسب مطرح شده است. مسئله تأمین پیوستگی بین بتن و میلگردFRP از فرضیات اساسی و مهم در طراحی سازه های بتن مسلح با میلگرد FRP است. میلگردهای FRP و فولادی به دلیل تفاوت در برخی ازخواص، رفتار متفاوتی از خود نشان میدهند. با توجه به این امر نمیتوان از فرمول های چسبندگی فولاد برای میلگرد FRP استفاده نمود. دراین پژوهش عددی ابتدا با استفاده از نرم افزار ABAQUS 2020 مدلسازی نمونه صحت سنجی مطابق نمونه های Baena و همکاران صورتگرفت. نمونه ها به صورت ایزوتروپیک مدل سازی شدند. نرم افزار ABAQUS امکان طراحی تیمارهای سطح را در اختیار قرار نداد، به همینمنظور برای ایجاد پیوستگی بین میلگرد و بتن از یک نوع المان چسب استفاده شد و سطح های موردنظر به وسیله المان چسب به یکدیگرمتصل شدند به زبان ساده المان چسب نقش تیمارهای سطح را در نرم افزار داشت. پس از مطابقت نمودارهای حاصل از صحت سنجی Baenaو همکاران با استفاده از نرمافزار ABAQUS 2020 آزمایش pull-out برای 18 نمونه ی فولادی، CFRP و GFRP تحت تأثیر عواملی چونقطر میلگرد، طول تعبیه میلگرد در بتن و مقاومت فشاری بتن مدلسازی شد؛ و مورد مقایسه قرار گرفت. نتایج حاصل از هر سه نمونهمیلگردهای فولادی، CFRP و GFRP تا حدودی مشابه یکدیگر بود. به عنوان مثال با کاهش قطر میلگرد در هر سه نمونه مدلسازی شده شاهدکاهش میزان چسبندگی میلگرد و بتن بودیم. افزایش طول تعبیه از 5 / 2 به 5 و 5 / 7 ، کاهش پیوستگی بین بتن و میلگرد را به دنبال داشت کهنتایج حاصل نتایجی قابل پیش بینی بود. از مقایسه نمودارهای حاصل از میلگردهای فولادی و FRP نتیجه گرفته شد؛ میلگردهای FRP رفتارپیوستگی خوبی از خود نشان دادند؛ اما تمام نمونه های مدلسازی شده با کاهش میزان مقاومت فشاری بتن از 50 مگا پاسکال به 30 مگاپاسکال میزان پیوستگی کمتری را با بتن ایجاد کردند. در این میان میلگردهای CFRP پیوستگی بیشتری نسبت میلگردهای فولادی داشتند.میلگرد GFRP پیوستگی کمتری نسبت به فولاد داشت؛ البته لازم به ذکر است پیوستگی ایجادشده بین میلگرد GFRP و بتن پیوستگی قابلقبولی بود. میلگردهای CFRP پیوستگی در حدود 5 درصد بیشتر از میلگردهای فولادی و 25 درصد پیوستگی بیشتر نسبت به میلگردهایGFRP با بتن ایجاد نمودند. نتایج حاصل میتواند نکته مثبتی در استفاده از این میلگردها به عنوان جایگزین میلگردهای فولادی در بتن باشد.

Keywords:

میلگرد FRP ، میلگرد فولادی، پیوستگی میلگرد، بتن

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCCICI12_051. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1123729/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
میراب دیوشلی، پروین و محمدرنجبر، ملک،1399،مطالعه عددی پیوستگی میلگردهای FRP در بتن و مقایسه با میلگردهای فولادی،Twelfth National Concrete Conference،Tehran،،،https://civilica.com/doc/1123729

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 12,870
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support