ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی روش برآورد عدم‌قطعیت درست‌نمایی تعمیم‌یافته در مدل‌های HyMod و HBV (مطالعه موردی: حوضه چهل‌چای استان گلستان)

Year: 1399
COI: JR_JWSC-27-3_002
Language: PersianView: 108
This Paper With 21 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 21 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد علی قربانی - گروه مهندسی آب، دانشکده کشاورزی، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران
یعقوب دین پژوه - گروه مهندسی آب، دانشکده کشاورزی، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران
محمدمهدی معیری - گروه مهندسی آب، دانشکده کشاورزی، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران

Abstract:

سابقه و هدف: یکی از مهم‌ترین مشکلات مسائل بدطرح معکوس در بیش‌برازش مدل با داده‌های مشاهداتی، در بهینه‌سازی پارامترها است که با این عمل، پارامترهایی که برازش کمتری با داده‌های مشاهداتی دارند و ممکن بود با داده‌های غیر از صحت‌سنجی، نتیجه‌ای حتی بهتر از جواب بهینه نشان می‌دادند، حذف می‌شوند. این پارامترها، نباید حذف شوند بلکه باید به نحوی در نظر گرفته شوند. درروش برآورد عدم‌قطعیت درست‌نمایی تعمیم‌یافته (GLUE) این دیدگاه، به‌کار رفته است. مواد و روش‌ها: در این مطالعه، از روش GLUE در مدل‌سازی بارش- رواناب استفاده شد که در آن، با استفاده از یک تابع درست‌نمایی نامرسوم و فرض یک مقدار آستانه‌ای از آن، مجموعه‌ای از پارامترهای رفتاری برای تولید باندهای عدم‌قطعیت پیش‌بینی در نظر گرفته شده‌اند. روش GLUE، جهت برآورد عدم‌قطعیت در مدل‌سازی بارش- رواناب حوضه آبریز چهل‌چای در استان گلستان مورد استفاده واقع ‌شد. برای این کار، از دو مدل یکپارچه HyMod و HBV و شش تابع درست‌نمایی شامل واریانس معکوس، نش-ساتکلیف، کلینگ-گوپتا، ویتل ، نرمال، نرمال با واریانس ناهمسان بهره گرفته شد. یافته‌ها: برای ارزیابی روش GLUE، مناسب‌ترین توابع درست‌نمایی انتخاب ‌شده و تأثیر عوامل مؤثر بر آن مورد تحلیل قرار گرفت. برای حوضه موردمطالعه، از بین شش تابع درست‌نمایی ارزیابی‌شده، توابع واریانس معکوس، کلینگ گوپتا و نرمال به‌دلیل نتیجه بهتر انتخاب شدند. آستانه جداسازی پارامترها نیز مورد تحلیل حساسیت قرار گرفت و 5 درصد تعداد کل شبیه‌سازی‌ها مناسب تشخیص داده شد. نتایج نشان داد که با افزایش پارامتر شکل، وزن بیشتر به جواب‌هایی تعلق می‌گیرد که دارای برازش بهتری هستند؛ بنابراین روش GLUE مشابه یک روش بهینه‌سازی عمل می‌کند. بررسی عدم‌قطعیت پارامترهای دو مدل نشان داد اکثر پارامترها همبستگی کمی با یکدیگر دارند که می‌توان نتیجه گرفت که پارامترها خوب تعریف‌شده‌اند، اما به خاطر ضریب تغییرات نسبتاً بالای آن‌ها، تشخیص‌‌پذیری آن‌ها پایین است. باندهای عدم‌قطعیت در مدل HyMod حدود 62 درصد و در مدل HBV حدود 55 درصد از داده‌های مشاهداتی را (در دوره‌های صحت‌سنجی و واسنجی) پوشش دادند بازه‌‌‌های پیش‌بینی، در جریان‌های پایه بیشترین عرض را داشتند. نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج، روش GLUE، نسبت به تابع درست‌نمایی مورداستفاده، آستانه جداسازی پارامترهای قابل‌قبول و نوع مدل، حساس بود. برای حوضه چهل‌چای، بهترین تابع درست‌نمایی، تابع کلینگ-گوپتا، بهترین آستانه جداسازی، برابر 5 درصد تعداد کل شبیه‌سازی‌ها بوده و از بین دو مدل مورد بررسی، مدل HyMod نسبت به مدل HBV، نتایج نسبتاً بهتری داشت. همچنین عدم‌قطعیت پارامترها در این روش، به این دلیل که کل عدم‌قطعیت را در پارامترها خلاصه می‌کند، بالاست. از مزایای روش می‌توان به اجتناب نسبی آن از بیش‌برازش و سادگی آن اشاره کرد.

Keywords:

برآورد عدم‌قطعیت راست‌نمایی تعمیم‌یافته , تابع راست‌نمایی , بارش- رواناب , HyMod و HBV

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JWSC-27-3_002. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1125460/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
قربانی، محمد علی و دین پژوه، یعقوب و معیری، محمدمهدی،1399،ارزیابی روش برآورد عدم‌قطعیت درست‌نمایی تعمیم‌یافته در مدل‌های HyMod و HBV (مطالعه موردی: حوضه چهل‌چای استان گلستان)،https://civilica.com/doc/1125460

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 19,796
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support