CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

ارزیابی آزمایشگاهی تأثیر استفاده از فیلر خاکستر پوسته برنج بر مشخصات مکانیکی مخلوط‌های آسفالتی با استخوان‌بندی سنگدانه‌ای (SMA)

عنوان مقاله: ارزیابی آزمایشگاهی تأثیر استفاده از فیلر خاکستر پوسته برنج بر مشخصات مکانیکی مخلوط‌های آسفالتی با استخوان‌بندی سنگدانه‌ای (SMA)
شناسه (COI) مقاله: JR_TRJ-17-4_001
منتشر شده در در سال 1399
مشخصات نویسندگان مقاله:

علی عبدی کردانی - دانشیار ، دانشکده فنی و مهندسی ، دانشگاه بین المللی امام خمینی ، قزوین، ایران
حبیب سلطانی اقدم - دانش آموخته کارشناسی ارشد ، دانشکده فنی و مهندسی ، دانشگاه آزاد اسلامی ، واحد اهر ، تبریز، ایران
محمد زارعی - دانش آموخته دکتری، دانشکده فنی و مهندسی ، دانشگاه بین المللی امام خمینی ، قزوین، ایران

خلاصه مقاله:
مخلوط­های آسفالتی با استخوان­بندی سنگدانه­­ای یا آسفالت ماستیکی (SMA) از جمله مخلوط­های آسفالتی داغ است که در سال­های اخیر استفاده از آن در کشورهای مختلف به لحاظ ویژگی­های خاص آن و به منظور افزایش توان باربری روسازی­ها و افزایش اصطکاک سطح آنها مورد استفاده قرار می­گیرد. استفاده زیاد قیر در این مخلوط­ها موجب تشکیل غشا نسبتاً ضخیم قیر بر روی مصالح سنگی شده و باعث بوجود آمدن ویژگیهای خاص برای این مخلوطها در مقایسه با مخلوط­های بتن آسفالتی می‌گردد.روش­های مختلفی برای تقویت مقاومت مخلوط آسفالتی همانند استفاده از انواع افزودنی بکار گرفته شده است.فیلر خاکستر پوسته برنجیکی از افزودنی­هایی است که علاوه بر جنبه زیست محیطی جهت بهبود اتصال بین پیوند آسفالت و مصالح بکار پیشنهاد شد. برای این منظور در این مقاله، مجموع نه نوع مخلوط آسفالتی ماستیکی در درصدهای مختلف قیر 70/60 و با درصد جایگزینی فیلر مصالح سنگی با 0%، 25%، 50%، 75% و 100% فیلر پوسته برنج آماده شده، و آزمایش مارشال روی آنها انجام شد. نتایج خواص مکانیکی نشان داد که افزودن فیلر پوسته برنج سبب بهبود چسبندگی بین قیر و مصالح سنگی شده و با افزایش مقاومت مارشال، مقاومت در برابر شیارشدگی را نیز افزایش داد. افزایش وزن مخصوص و درصد فضای پر شده با قیر به دلیل افزایش ضخامت غشای قیری اطراف مصالح سنگی و به دلیل وجود فیلر پوسته برنج از دیگر نتایج این تحقیق بود. در نهایت نتیجه شده که جایگزین شدن فیلر مصالح سنگی با فیلر خاکستر پوسته برنج در درصدهای مختلف و در درصد قیر 6.5 درصد منجر به نتایج بهتر شد.

کلمات کلیدی:
فیلر خاکستر پوسته برنج, مقاومت مارشال, شیار شدگی, آسفالت با استخوان‌بندی سنگی (SMA)

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://civilica.com/doc/1126048/