ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه و تحلیل تنش تجهیزات سرچاهی، شامل بدنه های سرلوله های جداری و مغزی، بر اساس استانداردهای API 6A و ASME BPVC

Year: 1399
COI: CARSE05_034
Language: PersianView: 108
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سعید عزیزی - کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک، دانشگاه اراک

Abstract:

برای بهره برداری از چاه های نفت به تجهیزاتی نیاز است که لوله های جداری و مغزی چاه را آویزان نگه دارند و امکان دسترسی به چاه را فراهم کنند که تجهیزات سرچاهی نامیده می شوند. بدنه ی این قطعات، استوانه هایی هستند که تحت بارگذاری های گوناگونی قرار می گیرند و تخریب آنها صدمات مالی، جانی و زیست محیطی فراوانی را باعث می شود. هدف این مقاله، بررسی رفتار تنشی بدنه های سرلوله های جداری و مغزی چاه های روی خشکی، در بارگذاری استاتیکی و اعتبارسنجی طراحی آنها بر اساس استاندارد API 6A است. بر این اساس ابتدا روش های طراحی این استاندارد شامل روش انرژی اعوجاج، روش استاندارد API 6X و روش تحلیل تنش تجربی بیان و نیروهای وارد به تجهیزات معرفی و محاسبه می شوند؛ در ادامه تمام قطعات به روش المان محدود تحلیل تنش خواهند شد. برای توضیح تنش کلی اجزا از روش فون میسز استفاده می شود و جهت توجیه تمرکز تنش ها از روش حل عددی استاندارد ASME Section 8 Division2 کمک گرفته میشود. از کانتورهای تنش مشخص می شود که سطح داخلی و سطح تکیه گاه آویزهای لوله های جداری و مغزی قطعات، تنش بالایی را متحمل می شوند، اما تنش بیشینه در لبه ی داخلی سوراخ مربوط به دسترسی شیرهای دروازهای اتفاق می افتد و مقدار آن از تنش مجاز ماده ی قطعات بیشتر می شود. برای توجیه این پدیده و اطمینان از صحت طراحی از روش حل الاستیک برای محافظت از شکست پلاستیک که در دیویژن دوم استاندارد BPVC ASME تشریح شده است، استفاده خواهد شد. در صورت به کارگیری این روش از افزایش ضخامت جداره ها جلوگیری شده و می توان طراحی را بهینه تر کرد. به منظور تصدیق طراحی قطعات، تست های کنترل کیفیت استاندارد API 6A به عمل آمده و نتیجه ی تست ها موفقیت آمیز بوده اند. لازم به ذکر است تحلیل خستگی و بررسی تنش های یاتاقانی محلی خارج از هدف استاندارد API 6A هستند.

Keywords:

تحلیل تنش , تجهیزات سرچاهی ASME BPVC , API 6A

Paper COI Code

This Paper COI Code is CARSE05_034. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1128382/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عزیزی، سعید،1399،مطالعه و تحلیل تنش تجهیزات سرچاهی، شامل بدنه های سرلوله های جداری و مغزی، بر اساس استانداردهای API 6A و ASME BPVC،5rd international conference on applied research in science and engineering،https://civilica.com/doc/1128382

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 3,722
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support