Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تعیین ضریب رفتار قاب خمشی بتن‌مسلح ویژه دارای دیوارهای برشی بازشودار به روش عددی

فصلنامه آنالیز سازه -زلزله، دوره: 17، شماره: 3
Year: 1399
COI: JR_ASE-17-3_005
Language: PersianView: 208
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سیدفتح اله ساجدی - دانشیار گروه عمران، واحد اهواز، دانشگاه آزاد اسلامی، اهواز، ایران
مصطفی عچرش امیری - دانشجوی کارشناسی ارشد، گروه عمران، واحد آبادان، دانشگاه آزاد اسلامی، آبادان، ایران

Abstract:

کشور ایران در منطقه‌ای قرار دارد که از نظر لرزه‌خیزی دارای شرایط بحرانی است؛ بنابراین سازه‌های طراحی شده باید در برابر بارهای جانبی مقاوم باشند. دیوار برشی‌های بتن‌آرمه از رایجترین سیستمهای مقاوم در برابر بارهای جانبی باد و زلزله در سازه‌ها هستند. بازشوها در دیوار برشی بازشودار باعث ایجاد تاثیراتی در مقاومت نهایی، تغییر در رفتار توزیع نیروها و تغییر در سازوکار شکست می‌شوند. با توجه به اینکه بعضی از دیوار برشی‌ها با استفاده از آیین‌نامه‌های قدیمی طراحی شده‌اند که این آیین‌نامه‌ها رفتار شکل‌پذیری دیوار برشی را تامین نمی‌کنند، لذا با توجه به عدم تطابق طرح لرزه‌ای این آیین‌نامه‌ها با آیین‌نامه‌های جدید، نیاز به ترمیم و تقویت این دیوارها ضروری است. با توجه به اینکه تاثیر دیوار دارای بازشو و تقویت شده با قاب خمشی ویژه در ارتفاع نسبتا بالا در تحقیقات گذشته چندان بررسی نگردید، لذا در این تحقیق، با مطالعه رفتار این نوع قاب‌ها، ضریب رفتار این نوع سیستم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در این تحقیق دیوار برشی بتنی به عنوان تقویت کننده به قاب خمشی بتن‌مسلح ویژه در دو ارتفاع 8 و 12 طبقه که از قبل طراحی شده است، اضافه شد، سپس در دیوارها بازشوهای دایره‌ای، لوزی و مستطیلی ایجاد شدند و با هم مقایسه گردیدند. نتایج تحلیل‌ها نشان می‌دهد که مقاومت سازه و ضریب رفتار با ایجاد بازشو در دیوار کاسته می­شود،  ولی این کاستی برای بازشوهای با اشکال مختلف متفاوت است. بهترین عملکرد را بین بازشوهای هم‌سطح، بازشو دایره‌ای شکل و در بین تمام بازشوها بازشو با نصف ابعاد اولیه داشت.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_ASE-17-3_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1130745/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ساجدی، سیدفتح اله و عچرش امیری، مصطفی،1399،تعیین ضریب رفتار قاب خمشی بتن‌مسلح ویژه دارای دیوارهای برشی بازشودار به روش عددی،https://civilica.com/doc/1130745

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 12,123
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support