ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی هیدروپلیتیکی سدسازی های ترکیه در حوضه ارس

Year: 1399
COI: RWCS09_052
Language: PersianView: 677
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

جلال کلانتری - دانشجوی دکتری جغرافیای سیاسی، دانشگاه فردوسی مشهد
حامد حکمت آرا - دانش آموخته کارشناسی ارشد مطالعات منطقه ای، دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه

Abstract:

اقدامات آبی ترکیه در بالادست حوضه آبریز ارس، این حوضه را نیز در آینده ای نه چندان دور آبستن تنش آبی میان کشورهای واقع در حوضه خواهد ساخت. ابرپروژه در دست اجرای ترکیه در حوضه ارس، پروژه آناتولی شرقی موسوم به داپ است که با تکمیل آن، جمهوری اسلامی ایران را نیز به صورت مستقیم تحت تاثیر کاهش آورد آب قرار خواهد داد. سد کاراکورت که اخیراً تکمیل و آماده آبگیری گردید، از جمله سدهای پروژه مذکور است که حسب اعلام مسئولان ترکیه، علاوه بر استفاده نیروگاهی برق آبی، شکوفایی اقتصادی بالادست حوضه و بهره برداری از بزرگ ترین حوزه آبخیزداری ترکیه نیز از دیگر اهداف مهم این کشور در اجرای پروژه مذکور است. کاهش آورد آب از حوضه آبریز رودخانه ارس، علاوه بر تأثیر بر آب شرب، از حاصلخیزی زمین های کشاورزی زمین های مسطح ساحلی رودخانه در کشورهای ایران و جمهوری آذربایجان کشورهای پایین دست این حوضه نیز خواهد کاست که تهدید امنیت غذایی و شکل گیری پدیده مهاجرت، از جمله چالش های قابل پیش بینی در حوضه رود ارس خواهد بود که حداقل سه استان اردبیل و آذربایجان های شرقی و غربی از آن متأثر خواهند شد. پرسش اصلی مقاله حاضر این است که با توجه به اقدامات یک جانبه هیدروپلیتیکی ترکیه در زمینه سدسازی در حوضه ارس، از چه طریقی می توان جلوی تضییع حقوق آبی دیگر کشورهای مشترک در این حوضه را گرفت؟ در این زمینه به نظر می رسد حرکت در جهت شک لگیری راهبرد دیپلماسی آب با حضور چهار کشور ترکیه، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و ایران می تواند راهگشا باشد. موفقیت راهبرد دیپلماسی آب به نوبه خود نیازمند شکل گیری یک نگاه سیستمی به منابع آب، با درنظرداشت توسعه پایدار در حوضه ارس است که ارتباطات تنگاتنگی میان کمبود آب، امنیت غذایی، انرژی و امنیت محیط زیستی از طریق حفظ پایداری اکوسیستم منطقه ایجاد نماید.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is RWCS09_052. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1132776/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کلانتری، جلال و حکمت آرا، حامد،1399،بررسی هیدروپلیتیکی سدسازی های ترکیه در حوضه ارس،9th National Conference on Rainwater Catchment Systems،Tabriz،https://civilica.com/doc/1132776

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 29,611
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support