ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی تاثیر پارامترهای فیزیوگرافی، اقلیمی و هیدرولوژیکی بر ارزیابی آسیب پذیری خشکسالی کشاورزی در مناطق خشک و فراخشک (مطالعه موردی: حوزه آبخیز پیشکوه استان یزد)

Year: 1399
COI: RWCS09_072
Language: PersianView: 247
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد اکرامی - دانشجوی دکتری علوم و مهندسی آبخیزداری گرایش آب دانشگاه هرمزگان
رسول مهدوی - دانشیار و عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان
مرضیه رضایی - استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان
حسن وقارفرد - دانشیار و عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان

Abstract:

خشکسالی یکی از بلایای طبیعی و حالتی نرمال و مستمر از اقلیم است.گرچه، بسیاری به اشتباه، آن را واقع های طبیعی و نادر می پندارند، این پدیده در واقع از ویژگی های اصلی و تکرار شونده اقلیم های متفاوت به شمار می آید. امروزه در جهان، تصمیم گیران، روش های متعددی را برای سازگاری و کاهش خسارات بلایای طبیعی از جمله خشکسالی دنبال می کنند و پیشنهاد می دهند که در مدیریت خشکسالی با نگاه مدیریت ریسک به مسئله نگریسته شود و در کنار آن تلفیقی از مدیریت بحران و ریسک در مواقع مختلف به صورت توأمان به کار رود. لذا بهترین روش مدیریت خشکسالی، مدیریت جامع نگر خشکسالی می باشد. هدف اصلی این پژوهش، بررسی تاثیر پارامترهای فیزیوگرافی، اقلیمی و هیدرولوژیکی بر ارزیابی آسیب پذیری خشکسالی کشاورزی در حوزه آبخیز پیشکوه استان یزد بوده است. در این پژوهش، ابتدا پارامترهای تاثیرگذار در آسیب پذیری خشکسالی کشاورزی منطقه، تبدیل به لایه های اطلاعاتی شد و پس از وزن دهی لایه ها از لحاظ اهمیت در آسیب پذیری خشکسالی کشاورزی در چارچوب تصمیم گیری چند معیاره ( MCDM )، به کمک سامانه اطلاعات جغرافیایی ( GIS ) تلفیق و نقشه نهایی آسیب پذیری خشکسالی کشاورزی منطقه مطالعاتی تهیه شد. نتایج نشان داد، نشان می دهد که بیشترین وزن پارامترهای موثر در آسیب پذیری خشکسالی کشاورزی مربوط به نقشه بارش که مقدار آن برابر با 31 / 0 و پس از آن به ترتیب منابع آب (آبدهی قنوات) 19 / 0 ، شیب 15 / 0 ، تبخیر 12 / 0، بافت خاک 09 / 0 ، سازندهای زمین شناسی 06 / 0 و کمترین وزن مربوط به پارامتر جهت شیب با مقدار 05 / 0 می باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is RWCS09_072. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1132796/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اکرامی، محمد و مهدوی، رسول و رضایی، مرضیه و وقارفرد، حسن،1399،بررسی تاثیر پارامترهای فیزیوگرافی، اقلیمی و هیدرولوژیکی بر ارزیابی آسیب پذیری خشکسالی کشاورزی در مناطق خشک و فراخشک (مطالعه موردی: حوزه آبخیز پیشکوه استان یزد)،9th National Conference on Rainwater Catchment Systems،Tabriz،https://civilica.com/doc/1132796

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 3,299
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support