ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی فقیر و غنی در شعر پروین اعتصامی و نیما یوشیج

Year: 1399
COI: PLCCONF03_010
Language: PersianView: 600
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سمیره همتی - عضوهیات علمی دانشگاه پیام نور

Abstract:

شاعران و نویسندگان در هر عصر و دورهاي از متقدمین تا متأخرین هریک به نوعی مضامین گوناگون اجتماعی را در نوشته و سروده هاي خود لحاظ نموده اند. از مهمترین این شاعران میتوان نیما یوشیج وپروین اعتصامی را نام برد که بیشتر با اشعار اجتماعی شناخته می شوند. پژوهش حاضر به بررسی فقیر و غنی در اشعار پروین اعتصامی و نیما یوشیج پرداخته است. نیما یوشیج به خوبی توانست وصف حقیقتی که جامعه و خصوصا قشر ضعیف و فقیر جامعه با آنها درگیر بودند و هم نامردمی ها، بی عدالتی ها، سکوت و خفقان استبداد و.... را در شعرش فریاد بکشد. پروین اعتصامی نیز با اینکه خود از طبقه نسبتا مرفه جامعه عصر خود بود اما به خوبی شرایط اجتماعی و شکاف و تضاد طبقاتی و درد و رنج مردم فقیر جامعه را درک کرده و در اشعارش آن ها را به تصویر کشید. شعر پروین جامعه اي را به تصویر می کشد که از یک طرف شاه و قاضی و مأمورین حکومتی و اشراف ثروتمند و بی درد قرار دارند و در طرف دیگر مردم و رعیت. غنی استثمارگر و ظالم است و به مردم فقیر ظلم روا می دارد و به قتل و غارت آنها می پردازد. فقراي جامعه نیز اغلب از ظلمی که بر آنها روا می شوند یا ناآگاه هستند یا اینکه بی تفاوت بوده و فقط به گذران زندگی خود تحت هر شرایط می اندیشند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is PLCCONF03_010. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1134860/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
همتی، سمیره،1399،بررسی فقیر و غنی در شعر پروین اعتصامی و نیما یوشیج،Third National Congress of Persian Culture and Literature،Hamadan،https://civilica.com/doc/1134860

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پیام نور
Paper count: 58,203
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support