Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Book
Title

معماری بناهای سیاسی در جمهوری اسلامی ایران (تعاریف، نظریه ها و پیشینه موضوع در ایران معاصر)

رده بندی دیویی : 720/103
ISBN : 978-600-113-211-7
رده بندی کنگره : NA2543شماره کتابشناسی ملی: 5676265
COI: R-1136004Publish: 1 January 2021
Publish Year: 1398Page: 278
زبان اصلی Book: Persian دسته بندی علمی Book: معماری و شهرسازی - مسکن و معماری
View: 214

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Book را که دارای 278 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

فایل کامل ایبوک با فرمت PDF

Authors

Abstract:

معماری و شهرسازی کنونی کشور ایران عرصه نمود ناآگاهانه تفکرات بیگانه و التقاطی گردیده است که این امر سبب شده احیای هویت معمارانه مختص این مرز و بوم مورد توجه متخصصین، پژوهشگران، سیاستمدارن و قانونگذاران قرار گیرد.

آمار بالای فعالیتهای پژوهشی و قانونی انجام شده بر این امر صحه میگذارد طبق نتایج به دست آمده از طرح پژوهشی "پیش درآمدی بر استخراج مولفه های معماری ایرانی- اسلامی در مرکز تحقیقات وزارت مسکن که توسط نگارنده به عمل آمده است بیشتر این پژوهشها نظری بوده و در معماری و شهرسازی کشور تجلی عینی پیدا نکرده است.

از این رو نگارنده در این پژوهش به بررسی موضوعی و موردی کاربری خاص سیاسی می پردازد.

چرا که این بخش از معماری بر معماری و شهرسازی عمومی کشور به عنوان طرحی پیشرو و الگوی دستیابی به معماری ایرانی- اسلامی اثرگذار است. معماری بناهای سیاسی در هر کشور به مثابه ظرفی است که در برگیرنده مفاهیم عالی سیاسی، مقتضیات فرهنگی، دینی و فناوریهای آن کشور می باشد. معماری بناهایی با کاربری سیاسی منعکس کننده سنت، ثبات و سیاست یک کشور هستند که علاوه بر آنکه شکل سیاستمندی را از دولت به نمایش می گذارند هویت آرمانی و غرور یک ملت را نیز یادآوری می کنند.

معماری اندیشمندانه این بناها در عرصه های داخلی و بین المللی بیانگر معماری ریشه دار در بستر فرهنگی و تاریخی با توجه به طرحهای مهم و سرنوشت سازی که در این دسته میگنجد از ضروریات است.

با توجه به این مطالب مشخص می گردد به طور کلی، علیرغم طرح های اثرگذاری که در این حوزه جریان دارد، ماهیت این کاربری، مبانی نظری و اصول کلی جهت طراحی و استانداردهای ضروری برای آن شناخته شده نیستند و در کشور ایران جایگاه آن به عنوان معرف ملیت و حکومت تبیین نگردیده است، از این رو در این پژوهش موضوع مورد توجه پرداختن به تبیین جایگاه معماری سیاسی کشور ایران از دید داخلی و بین المللی است.

با استفاده از روش کیفی و فراتحلیلی در ابتدا با بررسی سیر تاریخی و بین المللی به دنبال بیان و استخراج ریشه های معنایی است و در ادامه به بررسی نمونه های معاصر ایران می پردازد تا بتوان با استفاده از نتایج بدست آمده و بهره گیری از دستاوردهای معاصر جهانی در راستای دستیابی به معماری سیاسی در شان نظام جمهوری اسلامی و مردم گام بردارد یافته های پژوهش موید آن است که پس از انقلاب اسلامی معماری سیاسی نتوانسته بیانگر مبانی نظری نظام باشد در بررسی بناهای شاخص ساخته شده پس از انقلاب مشخص می گردد که روند طراحی این بناها نیازمند آن است که بازبینی گردد و حساسیت و توجه بیشتری در طراحی این بناها بکار رود.

از این رو در برنامه ریزی و طراحی این پروژه ها باید مفاهیم هویتی، سیاسی و مذهبی توسط معماران و نظریه پردازان مورد توجه باشد به همین دلیل وجود مطالعات پایه جهت روشنگری پژوهشگران، مدیران و معماران که در نهایت به تهیه ضوابط اجرایی مینجامد از اصول اولیه است.

Keywords:

Book COI Code

This Book COI Code is . Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1136004/

پیش گفتار Book

به اعتقاد بسیاری از صاحب نظران ارتباط معماری، شهر و سیاست بسیار تنگاتنگ است نیچه معماری را سرمستی اراده بزرگ می خواند. این اراده بزرگ که نیچه در کتاب غروب بت ها از آن یاد می کند، در دوران معاصر تا حدی متحول گشته است. قدرت سیاسی که تداعی کننده مفهومی کلان از بالا (دیکتاتوری) است، می تواند تبدیل به قدرت دمکراسی و مردمی شود و حکومت مشروعیتش را از دمکراسی بگیرد. این مطالب در این خصوص مهم است که بعضی پرداختن به معماری سیاسی را صحه گذاشتن بر "خانه ای برای استبداد " قلمداد کرده اند. حال آنکه در نظام های مردمی نیاز به خلق معماری سیاسی هویتمند ضرورتی انکار ناپذیر است. چرا که در هر صورت قدرت سیاسی در هر شکلی شهر را جلوه گاه نمادهای سیاسی، نظامی، نژادی، مذهبی و اقتصادی خویش می کند. پس چه بهتر که در نظام های مردمی این اتفاق آگاهانه حادث گردد، که این رسالتی است برای پژوهشگران این نوشتار آغازی است بر انجام مطالعات گسترده در حوزه ارتباط سیاست با معماری در جمهوری اسلامی ایران. در بررسی بناهای شاخص ساخته شده پس از انقلاب مشخص گردید که روند طراحی این بناها نیازمند آن است که بازبینی گردد و حساسیت و توجه بیشتری در طراحی این بناها بکار رود چراکه معماری ساختمان های سیاسی بعد از انقلاب را نمی توان دارای سبک و يکپارچگی در برنامه ریزی و طراحی دانست. و مهمترین نکته نادیده گرفتن این ارتباط مهم بین سیاست، معماری و هویت به عنوان ابزاری برای بیان آن می باشد. در پایان لازم می دانم از :

پرفسور مینکنبرگ استاد برجسته دانشگاه بین المللی و یادرینا در آلمان که در توضیح مفاهيم مرتبط با سیاست و معماری من را هدایت کردند، مهندس نادر روزرخ، پروفسور کریستف آسندرف، اکسل شولتز و نیز دانشگاه بین المللی ویادرینا در فرانکفورت آلمان، که زمینه

حضور اینجانب را در دانشکده علوم سیاسی در سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ فراهم نمودند

قدردانی نمایم. : از جناب آقای محمد جعفر علیزاده معاونت محترم وزیر و ریاست سازمان مجری ساختمانها

و تأسیسات دولتی و عمومی نیز سپاسگزارم. ایشان علاوه بر آنکه تجارب ارزشمندشان را طی جلساتی در اختیار اینجانب قرار دادند در پایان پروژه نیز گزارش نهایی را مورد بررسی

تخصصی قرار داده و به غنای این پژوهش کمک شایانی نمودند. : همچنین از خانم مهندس روجا عزیززاده آرائی و خانم دکتر گلناز کشاورز که در انجام این

پژوهش من را یاری نمودند سپاسگزارم

فهرست مطالب Book

(برای نمایش کلیک نمایید)

طرحهای پژوهشی و مطالعاتی کشور

Research Info Management

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support