ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اولویت بندی و تعیین محدوده کالبدی بافت تاریخی در هسته مرکزی شهر همدان

Year: 1399
COI: URBANPLANING09_089
Language: PersianView: 184
This Paper With 27 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 27 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ابراهیم مولوی - استادیار گروه طراحی شهری دانشگاه بوعلی سینا و عضو شورای اسلامی شهر همدان

Abstract:

مراکز تاریخی شهرهای ایران مهم ترین جاذب ههای گردشگری شهری هستند و بافت تاریخی و آثار کالبدیو معنایی به جامانده در آن تجلی گاه ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی منحصربفرد مردمانی است که دردوره های تاریخی در این بخش از شهر روزگار سپری کرده و هویت فرهنگی آن را به ثبت رسانده اند. این درحالی است که این ارکان ارزشمند و هویت بخش در شهرها، با مشکلات فراوانی در ابعاد کالبدی، اجتماعی،اقتصادی، فرهنگی و ... روبرو هستند، و بی توجهی به مشکلات این بافت ها با توجه به گذر زمان و عمرزیاد ابنیه ارزشمند آن، می تواند به نابودی فرهنگ و هویت یک جامعه منجر شود. در این راستا از جملهسیاست های موثر در توسعه شهری، برنامه های مداخله در بافت قدیمی شهرها جهت حفظ و نگهداری ازاین آثار است. بافت تاریخی و مرکزی شهر همدان به عنوان یکی از شهرهای قدیمی و با تمدن کشور در پیتضاد بین کارکردهای گذشته و نوین، دچار محدودیت توان و ظرفیت زیرساختی و کالبدی در بافت شده وروابط ناهمگونی بین محتوای کارکردی و ساخت کالبدی آن ایجاد شده است. یکی از مهم ترین دلایل وجودمشکلات در بافت تاریخی همدان، تداخل مدیریتی و تقسیم این بافت در چهار منطقه موجود شهر است کهمنجر به اغتشاش عملکردی-مدیریتی و اعمال سایق متنوع به دلیل عدم یکپارچگی و نبود مدیریت واحد دربافت تاریخی مرکز شهر شده است. از اینرو اولین گام در راستای شکل گیری مدیریت یکپارچه در هسته تاریخیکهن شهر همدان، تعیین محدوده کالبدی واقعی بافت جهت منطقه بندی مجزا و ایجاد مدیریت ویژه بافتتاریخی است. در این راستا پژوهش حاضر با هدف تعیین محدوده کالبدی بافت تاریخی، بر مبنای اطلاعاتنقشه ای (سال 1335) و نظرات کارشناسی خبرگان پژوهش، چهار گزینه برای محدوده بافت تاریخی شهر ارائهشد. در ادامه با استفاده از روش دلفی شاخص های تعیین محدوده کالبدی مناسب استخراج و با استفاده ازپرسشنامه ی تحلیل سلسله مراتبی (AHP) محدوده های پیشنهادی اولویت بندی شدند. بر اساس یافته هایپژوهش و تحلیل گزینه های پیشنهادی بر مبنای شاخص ها، گزینه اول (رینگ مرکزی شهر) با امتیاز 1.29 ،بیشترین درصد مطلوبیت را به عنوان محدوده کالبدی بافت تاریخی شهر همدان به خود اختصاص داد.

Keywords:

هسته تاریخی شهر , مدیریت واحد بافت تاریخی , شهر همدان

Paper COI Code

This Paper COI Code is URBANPLANING09_089. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1138198/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مولوی، ابراهیم،1399،اولویت بندی و تعیین محدوده کالبدی بافت تاریخی در هسته مرکزی شهر همدان،9th Conference and Second Conference on Urban Planning and Management،Mashhad،https://civilica.com/doc/1138198

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 9,755
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support