ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اهمیت ریزتخلخل ها در تشکیل مخازن هیدروکربوری در گروه بنگستان دشت آبادان

Year: 1399
COI: SGSI23_017
Language: PersianView: 84
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حمزه مهرابی - استادیار دانشکده زمین شناسی، پردیس علوم، دانشگاه تهران
برهان باقرپور - استادیار بخش علوم زمین، دانشکده علوم، دانشگاه شیراز

Abstract:

مخازن هیدروکربوری واقع در سازندهای کربناته سروک و ایلام بعنوان دومین مخازن مهم نفتی کشور از اهمیت بالایی برخورداراند. عمده ذخایرموجود در این مخازن در توالی های انحلال یافته واقع در زیر سطوح ناپیوستگی تجمع یافته و از جنبه های مختلف مورد مطالعه محققین قرارگرفته است. با این وجود، بخشی از دخایر موجود در این مخازن، در رخساره های گل غالب (مادستون / وکستون) دور از ناپیوستگی ها تجمعیافته که تا کنون کمتر مورد توجه و مطالعه قرار گرفته اند. مطالعه حاضر، بر اساس نتایج تلفیقی بدست آمده از مطالعات مغرهه، مقراطع نرازکمیکروسکوپی، تصاویر میکروسکوپ الکترونی (SEM)، لاگ های پتروفیزیکی و داده های تخلخل و تراوایی بدست آمده از ۳ چاه موجود درمیدان نفتی آزادگان جنوبی، به بررسی این افق های مخزنی پرداخته است. نتایج این مطالعه نشان می دهد که انواع مختلفی از حفرات درمقیاس میکروسکوپی در رخساره های گل غالب مخازن بنگستان دیده می شود که نوع و فراوانی آن ها به میزان زیادی وابسته به بافت میکرایتو جایگاه چینه شناسی آن ها است. بر همین اساس، تعداد ۶ رده بافت میکرایت بر اساس مطالعات تصاویر میکروسکوپ الکترونی تشخیص دادهشد و کیفیت مخزنی آن ها مورد بررسی قرار گرفت. رخساره های گل غالب با تخلخل میکروسکوپی بالا (۱۰ تا ۲۵ درصد) واحدهای مخزنیمهمی را در بخش پایینی سازند ایلام (سیستم تراکت پیشرونده) و بخش های میانی سازند سروک شکل داده اند. در سازند ایلام، رخساره هایمتعلق به دریای باز (رمپ بیرونی و حوضه) با فراوانی الیگوستژین ها و فرامینیفرهای پلانکتون و غلبه حفرات میکروسکوپی از نوخ قالبی و دروناسکلتی، واحد مخزنی اصلی این سازند در میدان مورد مطالعه به شمار می روند که حفرات آن ها در یک سیستم دیاژنزی بسته با نرخ جریانسیال پایین تکامل یافته است. بر خلاف این، در سازند سروک، نفوذ سیالات جوی و گردش سیالات تحت اشباع از کربنات کلسیم در یکسیستم دیاژنزی نیمه باز سبب انحلال میکروسکوپی ذرات میکرایت و گردشدگی آن ها شده و رخساره های متخلخل با انواخ حفرات انحلالی وبین دانه ای را در رخساره های گل غالب لاگونی و دریای باز پدید آورده است. در این سازند سروک، چنین رخساره هایی را می توان بعنوانمخازن درجه دوم، پس از رخساره های انحلال یافته و رودیستی، به شمار آورد.

Keywords:

تخلخل میکروسکوپی، رخساره گل غالب، بافت میکرایت، واحد مخهنی، سازندهای سروک و ایلام

Paper COI Code

This Paper COI Code is SGSI23_017. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1149959/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مهرابی، حمزه و باقرپور، برهان،1399،اهمیت ریزتخلخل ها در تشکیل مخازن هیدروکربوری در گروه بنگستان دشت آبادان،Twenty-third conference of the Geological Society of Iran،Tehran،،،https://civilica.com/doc/1149959

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 63,994
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support