ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تکوین مهر در اسطوره و تحوّل چهرۀ آن به جمشید در حماسه بر اساس نظریۀ دگرگونی

Year: 1399
COI: JR_HEROIC-1399-6_003
Language: PersianView: 33
This Paper With 28 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 28 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حمیدرضا خوارزمی - Ministry of Science

Abstract:

چکیده: یکی از نظریه­های کلّی در مورد قهرمانان این است که در گذر زمان دچار تحوّل می­شوند و با معیارهای انسان­هایی که در شرایط تاریخی و جغرافیایی با شرایط فکری گوناگون می­زیند، شکل خاص خود را به دست می­آورند. از محورهای فکری آریایی­های هند و ایرانی، گرایش به رویدادهای طبیعی بوده­است که مهرپرستی به عنوان یک پدیده در ذهن این اقوام در دوره­های گوناگون کارکردهای خاصی به خود گرفته است. حال این پرسش مطرح است که مهر در اسطوره­ها با گذر زمان دچار چه تحوّلی می­شود و با پدیدآمدن حماسه، مهر چه شکل و شمایلی به خود گرفته است؟ نگارنده سعی کرده است با توجّه به الگوهای اسطوره­ای و حماسی جواب درخوری به این پرسش دهد. بر این مبنا ابتدا چگونگی هستی یافتن مهر در اسطوره های هند و ایران بررسی شده  و کم کم تحوّل او در اسطوره های ایرانی و مرزهای خارج از ایران باز نموده می شود  ­و سپس، چگونگی تبدیل این ایزد به چهرۀ حماسی جمشید با  ارائۀ دلایل مختلف مورد تحلیل قرار گرفته است.نتیجۀ پژوهش حاضر این است که مهرپرستی با فتوحات ایرانیان پا به غرب می‌گذارد و پس از پذیرفتن بعضی کارکردهای خدایان خورشیدی،  با چهرۀ جدیدی به شکل انسان در اساطیر ایرانی به روند تکاملی خود ادامه می­دهد.  میترا در حماسۀ ملّی ایران، با توجّه به شکل قبلی خود و  تحوّلی که در پدیده­ها به وجود آمده، در شکل جدیدتر با چند پدیده ترکیب شده، در جلوۀ جدیدِ الگوی قهرمانی، در چهرۀ شخصیّتی به نام جمشید پدیدار می­گردد. در این مقاله به شیوۀ تحلیل محتوا مبنای تکوین و تحوّل مهر در اسطوره و حماسه بررسی خواهد شد.

Keywords:

Epic, myths, Jamshid, genesis, Mehr, development, اسطوره, مهر, جمشید, حماسه, دگرگونی.

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_HEROIC-1399-6_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1154071/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
خوارزمی، حمیدرضا،1399،تکوین مهر در اسطوره و تحوّل چهرۀ آن به جمشید در حماسه بر اساس نظریۀ دگرگونی،،،،،https://civilica.com/doc/1154071

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support