ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

چاره گری پیران فرزانه در بخش اسطوره ای شاهنامه

Year: 1399
COI: JR_HEROIC-1399-6_013
Language: PersianView: 23
This Paper With 32 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 32 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی نوری - دانشگاه لرستان
مرتضی کرمانشاهی

Abstract:

شاهنامۀ فردوسی زندگی­نامه، شرح سرگذشت و فراز و نشیبِ  حیات و برآمدن و بالیدن قوم ایرانی است و وجوه و ابعاد مهم و ارزندۀ فراوانی دارد. یکی از این ابعاد مهم، چند و چون تدبیر و چاره­اندیشی شاهان، پهلوانان و دانایان ایرانی و حتی غیر ایرانی در برخورد با مشکلات، تنگناها، بحران­ها و امور مهم و سرنوشت­ساز است. از این میان نقش پیران و بزرگان ایرانی و تورانی در چاره­اندیشی­ها، انکارناپذیر، بلکه اساسی و تعیین­کننده است. در این مقاله، وجوه و ابعاد این چاره­گری­ها را در میان پیران و دانایان اعم از پهلوانان و وزیران بررسی و مقایسه کرده و به نقش زیست­بوم و ملیت این افراد در کم و کیف این چاره­گری­ها پرداخته­ایم. نتیجه اینکه مهمترین جلوه­های چاره­گری در شاهنامه، در میدان جنگ، تعیین سرنوشت شاهان و حفظ سرزمین و تدبیر فرزندان و وابستگان بازتاب یافته است و در این موارد، پیران ویسه، زال و گودرز هریک در شرایط و جایگاه­های مختلف و کم و بیش متفاوت،  برای حل مشکلات شاهان، پهلوانان و مردم کشور خود چاره­گری­هایی کرده­اند. چاره­اندیشی­های زال بیشتر به حل مشکلات خاندان خود، بویژه رستم و گاه نیز تعیین سرنوشت شاه معطوف است؛ پیران ویسه در برقراری و دوام صلح بین ایران و توران  و نیز بازداشتن افراسیاب از تصمیم­ها و اقدامات نابخردانه، چاره­اندیشی­ کرده و گودرز بیشتر در میدان جنگ چاره­گری نموده است.

Keywords:

Piran of Veise, Zal, Goodarz, Shahname, remedy, پیران ویسه, زال, گودرز, چاره گری, شاهنامه

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_HEROIC-1399-6_013. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1154081/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نوری، علی و کرمانشاهی، مرتضی،1399،چاره گری پیران فرزانه در بخش اسطوره ای شاهنامه،،،،،https://civilica.com/doc/1154081

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 5,748
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support