ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی منحنی شکست لرزه ای در سازه های قاب خمشی با خرابی پیشرونده

Year: 1399
COI: CASGC05_024
Language: PersianView: 3,753
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

پوریا فروتن راد - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران گرایش زلزله دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران مرکز، تهران، ایران.
شهریار طاووسی تفرشی - استادیاروعضوهیئت علمی دانشگاه آزاداسلامی واحدتهران مرکز تهران ایران

Abstract:

در سالهای اخیر پژوهش های بسیاری در خصوص ارزیابی سازه ها در برابر زلزله صورت گرفته است و ازآنجایی که به طور متوسط هر پنج سال یک زلزله با خسارتهای جانی و مالی زیاد در ایران رخداده، این موضوع اهمیت فراوانی پیدا می کند. یکی از راه های بررسی میزان آسیب پذیری و عملکرد لرزه ای سازه ها استفاده از منحنیهای شکنندگی1 میباشد این منحنی ها کاربرد فراوانی قبل و بعد از زلزله داشته و احتمال فرا گذشت از یک سطح معین خرابی را به ازاء شدت مشخصی از زلزله تعیین می نمایند. در این مطالعات در هنگام زلزله خرابی پیشرونده2 به وقوع پیوسته و جابجایی نسبی طبقات (Drift) به عنوان شاخص خرابی سازه جهت ایجاد منحنیهای شکنندگی در نظر گرفته شده است. روش مورداستفاده برای شبیه سازی خرابی پیشرونده، مسیر بار جایگزین برمبنای حذف ناگهانی ستون بوده تا پس ازآن به ارزیابی منحنیهای شکنندگی و پیشبینی خرابی پرداخته شود. برای این منظور سازه هایی با قاب خمشی فولادی در منطقه ای با خطر لرزه خیزی خیلی زیاد و خاک نوع II مطالعه و مقایسه شده و مدلسازی سازه ها در نرم افزارهای SAP2000 و OpenSees با تحلیل دینامیکی غیرخطی صورت گرفته است. نتایج این بررسی و مقایسه بیانگر آن است که منحنی های شکست از پتانسیل خوبی در پیش بینی رفتار لرزه ای سازه ها برخوردار بوده و با افزایش طبقات سازه، احتمال وقوع خرابی پیشرونده افزایش می یابد که این موضوع موجب کاهش سطح عملکرد طراحی شده در سازه میگردد. از سویی دیگر سازه هایی که دارای منحنی شکنندگی با شیب کمتری هستند رفتار بهتری از خود در مقابل خرابی پیشرونده نشان میدهند.

Keywords:

خرابی پیشرونده، منحنی شکنندگی، قابلیت اطمینان، مسیر بار جایگزین

Paper COI Code

This Paper COI Code is CASGC05_024. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1156145/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
فروتن راد، پوریا و طاووسی تفرشی، شهریار،1399،ارزیابی منحنی شکست لرزه ای در سازه های قاب خمشی با خرابی پیشرونده،5th International Conference on Civil Engineering, Architecture and Sustainable Green City،Hamadan،،،https://civilica.com/doc/1156145

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 13,464
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support