ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مولفه های موثر بر طراحی مجتمع اقامتی تجاری با رویکرد معماری سبز

Year: 1397
COI: MHUD05_037
Language: PersianView: 163
نسخه کامل این Paper ارائه نشده است و در دسترس نمی باشد

Authors

مهسا سعیدی مفرد - مدرس گروه معماری، واحد مشهد، دانشگاه ازاد اسلامی، مشهد، ایران.
بهزاد رهنما - عضو هیئت علمی گروه معماری موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی شاندیز

Abstract:

در دهه ی هفتاد با آغاز بحران انرژی در جهان عصر پایداری آغاز شد و در پی آن سه حیطه ی مؤثر ارزش های اجتماعی، منابع محیطی و مهارت های طراحی در بحث توسعه وارد شدند. مقوله ی مهارت های طراحی و دانش فنی با توجه به سه موضوع عمده ی انرژی، محیط و اکولوژی تعریف گشته و در رویکرد توسعه ی پایدار ساختمان مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور معماری سبز برخاسته از معماری پایدار و توسعه ی پایدار بوده که این نیز ناشی از نیاز انسان امروز در مقابل پیامدهای سوء جهان صنعتی و مصرفی عصر حاضر است. در پروژه های سبز می توان عوامل متنوعی اعم از استفاده هوشمندانه از مصالح، سنجش دقیق عملکرد، شرایط آب و هوایی و مکان جغرافیایی طرح را وارد عرصه طراحی معماری کرد. از سویی دیگر، سکونت تنها به معنای داشتن سرپناه نیست بلکه حس تعلق و معنا هدف است. شاید بتوان تجربه زندگی با معنا و هدفمند را به عنوان یکی از نیازهای اساسی در نظر گرفت. انسان نیازمند آن است که با فضای محیط اطراف خود ارتباط برقرار کند، پس فراهم آوردن آسایش فیزیکی به انسان همان جا که روح می خواهد آرام گیرد پرداخته می شود و به این ترتیب با انتخاب از جهان پیرامون خود محلی برای اقامت به وجود می آورد. هدف از انجام این پژوهش بررسی معیارهای موثر بر طراحی مجتمع های اقامتی - تجاری با رویکرد معماری سبز می باشد . در این راستا این پژوهش با روش توصیفی، تحلیلی ابتدا به بررسی مفاهیم و تعاریف معماری پایدار و معماری سبز پرداخته سپس به بررسی و شناسایی مولفه های موثر بر طراحی مجتمع اقامتی - تجاری با رویکرد معماری سبز می پردازد. نتایج تحقیق نشان میدهد که اصولی را در طراحی پایدار و ساختمان های سبز می توان بکار برد که می توان به مباحث زیر تقسیم بندی کرد: عایق بندی ساختمان، استفاده از بازشو های مناسب، استفاده از پنجره های سایه دار، استفاده از سایبان روی بازشوها برای کاهش دمای ساختمان، استفاده از کرکره برای پنجره ها، قرار دادن بازشوی سقفی برای ایجاد تحویه مناسب، سیستم های فعال فتوولتائیک ها ، آبگرمکن های خورشیدی، بازیافت آب باران برای مصارف آبیاری محوطه و داخلی ساختمان، استفاده از مصالح بازیافتی، اصول حفاظت از انرژی در بام ها، استفاده ازنور در سقف های شیب دار و استفاده از پوشش گیاهی

Keywords:

معماری پایدار , معماری سبز , مجتمع اقامتی - تجاری

Paper COI Code

This Paper COI Code is MHUD05_037. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1158421/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
سعیدی مفرد، مهسا و رهنما، بهزاد،1397،مولفه های موثر بر طراحی مجتمع اقامتی تجاری با رویکرد معماری سبز،The 5National Conference of Modern Construction Technologies HIGH RISE BUILDING ،Mashhad،https://civilica.com/doc/1158421

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 9,635
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support