Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اهمیت اقتصادی و ژئو پولیتیک خلیج فارس

Year: 1389
COI: NCTCPG01_001
Language: PersianView: 9,244
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

کرامت الله زیاری - عضو هیات علمی دانشگاه تهران
معصوم دوستی - کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری
مریم پیرانوند زاده - کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری

Abstract:

اهمیت ژئو پلیتیکی و اقتصادی خلیج فارس در عصر حاضر به خاطر سه عامل موقعیت جغرافیایی،بازار صدور کالا،سرمایه و تجهیزات نظامی و ذخایر عظیم نفت و گاز است که سه قاره اروپا،آفریقا و آسیا را به هم پیوند می دهد.در واقع خلیج فارس گلوگاه حساس سیاسی و حیاتی ایران،در جنگهای پر تحرک سیاست و اقتصاد در دنیای گذشته و حال نقش ارزنده و فعالی را ایفا کرده و می کتد و در حوزه استراتژیک دنیای امروز شاهد چالش های بزرگی است که این منطقه به دلیل اهمیت آبراهی و سوق الجیشی در تحولات آینده جهان کاملا اثر گذار باشد.اهمیت خلیج فارس به جهت ارتباط آن از طریق تنگه هرمز و دریای عمان به اقیانوس هند و جهان است که با توجه به شاخص های اقتصادی_سیاسی و ارتباطی،استراتژی نقطه دنیا است.از طرف دیگر خلیج فارس در قلب جهان اسلام قرار دارد و در این منطقه نوعی خیزش و بیداری ملتهای اسلامی که از دهه پایانی قرن 20 شروع و تا کنون نیز ادامه دارد خلیج فارس را در کانون این مباحث قرار داده است.روش بررسی اهمیت اقتصادی ،ژئوپولوتیکی خلیج فارس بپردازد و همچنین آیا این منطقه می توانند در همگرایی کشورهای منطقه موثر باشند یا خیر؟نتایج بررسی ها نشان می دهد که اهمیت و حساسیت خلیج فارس،با توجه به ابعاد اقتصادی ،سیاسی،تجاری و ارتباطی در پهنه گیتی یگانه است به طوریکه مسائل فوق بخشی از ویژگیهای حیاتی و تاثیر گذار خلیج فارس بر فرآیندهای جهانی منطقه ای و جهان اسلام به شمار می رود به گونه ای که این عوامل در خلیج فارس می توانند در همگرایی جهان اسلام نقش تعیین کننده ای داشته باشند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCTCPG01_001. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/115892/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
زیاری، کرامت الله و دوستی، معصوم و پیرانوند زاده، مریم،1389،اهمیت اقتصادی و ژئو پولیتیک خلیج فارس،6th National Cultural and Tourinsm Conference of Persian Gulf،Tehran،https://civilica.com/doc/115892

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • _ ابن حوقل (1345)، صوره الارض، ترجمه دکتر جعفر شعار، ...
 • _ اهلرز، اکارت(1365)، ایران، مبانی یک کشورشناسی جغرافیایی، جغرافیای طبیعی، ...
 • _ بهرامپور، فرنوش(1377)، ((خلیج فارس، محیط زیست و وضعیت کشورهای ...
 • _ بیک محمدی، حسن(1377)، مقدمه ای بر جغرافیای تاریخی ایران، ...
 • _ پیتر بیومونت و دیگران(1369)، خاورمیانه، ترجمه محسن مدیر شانه ...
 • _ حافظ نیا، محمد(1384)، نقش استراتژیک خلیج فارس وتنگه هرمز، ...
 • _ خدادادیان، اردشیر(1384)، خلیج فارس در عرصه تاریخ جهان باستان، ...
 • _ دری، نجمه(1386)، نگاهی به جغرافیای تاریخی سیراف، مجموعه مقالات ...
 • _ کاره، فرانسوا(1368)، اقیانوسها، ترجمه محمود مصاحب، مجموعه چه می ...
 • _ مجتهدزاده، پیروز(1380)، کشورها و مرزها در منطقه ژئوپولیتیک خلیج ...
 • _ مشکینی، قدیر نصری(1377)، ((مولفه ها و موانع همگرایی در ...
 • _ معتکف، فریده و امید اسفندیاری(1386)، مهم ترین مرکز تجارت ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 79,127
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support