Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Report
Title

اظهارنظر کارشناسی درباره: «طرح مشارکت مستقیم شهروندان در امور قوه مقننه»

نوع محتوی : گزارشتاریخ انتشار: 1398
کد COI Report: R-1159143تاریخ درج در سایت: 10 اسفند 1399
زبان اصلی Report: Persian دسته بندی علمی Report: علوم اجتماعی
View: 123Pages: 4
Year: 1398

Free download

جهت دریافت فایل های پیوست این Report بایستی عضو سیویلیکا شوید. چنانچه عضو سیولیکا هستید لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید فایل ها را مشاهده و دریافت نمایید.

Abstract:

طرح مشارکت مستقیم شهروندان در امور قوه مقننه با هدف توجه به دغدغه های مردم، شنیدن مطالبات و در نظر داشتن اولویت آنها ارائه شده است و به دنبال آن است که با ساز و کار پیشنهادی در مواد طرح، امکان ارائه پیشنهاد تقنینی از سوی جمعی از شهروندان را فراهم نماید. این طرح در قالب ماده واحدهای، پیشنهاد الحاق یک مبحث تحت عنوان «مشارکت مستقیم شهروندان» را به قانون آیین نامه داخلی مجلس ارائه مینماید و با اضافه نمودن یک ماده و یک تبصره سازوکار ارائه پیشنهاد تقنینی از سوی تمام اشخاص را پیش بینی می کند. ماده و تبصره پیشنهادی به شرح زیر است: «ماده(۲۳۹) هرگاه پانصد هزار نفر از واجدین شرایط شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی، درخواستی مبنی بر تصویب قانون در یک موضوع خاص را امضا کنند، هیئت رئیسه مکلف است طرحی در خصوص آن موضوع تهیه و ترتیبی اتخاذ کند تا طرح فوق در دسترس نمایندگانی که تمایل به امضای آن دارند قرار گیرد. اسامی نمایندگان امضاکننده به صورت برخط و از طریق پایگاه الکترونیکی مربوطه در معرض مشاهده عموم قرار خواهد گرفت.
تبصره - ثبت درخواست در پایگاه الکترونیک ایجادشده توسط مجلس شورای اسلامی تنها از سوی مراجع زیر امکان پذیر است : الف) هریک از احزاب سیاسی دارای مجوز فعالیت معتبر، ب) هریک از انجمن های مردم نهاد دارای مجوز فعالیت معتبر، ج) هریک از انجمن های صنفی یا اتحادیه های دارای مجوز معتبر» موضوع مشارکت که از آن به عنوان همخواهی نیز یاد میشود، در حوزه های مختلف رصد مشکلات و معضلات، ارزیابی و نظارت، تولید محتوا (ایده، پژوهش، خبر، آموزش و ...) و تامین مالی در یک کشور، مورد
استفاده قرار می گیرد و تحت عناوینی چون مطالبه گری (عریضه نویسی)، گزارشگری تخلف و سوت زنی و جمع سپاری شناخته می شود . بهره مندی از ظرفیت مشارکت مردمی، علاوه بر آنکه به افزایش کیفیت و سرعت حل مسائل کشور منجر می شود، کاهش هزینه ها، تربیت نیروی کارشناسی آشنا به مسائل کشور و افزایش پاسخگویی مسئولان را در پی خواهد داشت. با وجود این باید سازوکاری در نظر گرفته شود که این امر سبب تقویت کیفیت تقنینی گردد و در میان آسیب هایی که متوجه نظام قانونگذاری است، تبدیل به چالشی جدید برای آن نشود. در ادامه بررسی مفاد طرح پیش رو خواهیم پرداخت.

Report COI Code

This Report COI Code is . Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1159143/

طرحهای پژوهشی و مطالعاتی کشور

Research Info Management

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support