Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اقرار در مرجع انتظامی در حقوق کیفری ایران

Year: 1399
COI: HUMANITY03_019
Language: PersianView: 1,861
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهدی هاشم زاده - دانشجو دکتری حقوق جزا و جرم شناسی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر کرد
عباس جزایری

Abstract:

کشف جرم از نظر پلیس و عامه مردم زمانی صورت می گیرد که متهم یا مظنون بع ارتکاب جرم، توسط پلیس دستگیر و به بزه انتسابی اقرار و اعتراف نماید. این باور در نهاد پلیس موجب شده تا پلیس در راستای ارتقای آمار کشفیات جنایی، جلب افکار عمومی و نشان دادن میزان اشرافیت اطلاعاتی، برخورد به موقع، و ... خود، اقدام به متهم گیری و افزایش آمار دستگیری خود در سطح جامعه نماید و با توسط به شیوه های مختلف، اخذ اقرار و اعتراف، آنان را در رأس مأموریت های خود قرار دهند. اقرار دلیل سنتی و رایج برای اثبات مجرمیت بوده و فرض بر این است که انسان عاقل به ضرر خودش اقرار نمی کند. با این وجود، در برابر این پیش فرض واقعیتی وجود دارد که برخی متهمان به منظور رهایی از فشار روانی به جرم مرتکب نشده اقرار می کنند. گاهی متهمی که نزد پلیس اقرار کرده با حضور نزد، دادیار، بازپرس و یا دادرس اتهام را انکار و اقرار را تکذیب می کند. به نظر نمی رسد این تغییر دیدگاه از پذیرش اتهام به انکار، لزوماً به علت آگاهی متهم از اعتبار قانونی اقرار نزد مقام قضایی و زیرکی وی برای خنثی سازی دلیل اثباتی درست باشد، بلکه گاهی اقرار نکول شده، اجباری و نادرست است. علاوه بر بازجویی و مصاحبه که از روش های سنتی پلیس جهت اخذ اقرار و اعتراف از متهم و مظنون به ارتکاب جرم می باشد، اقرار نیز از دیگر طرق پلیس در این راستاست، که طی آن پلیس در برخی جرائم با متهم وارد مذاکره شده و به وی پیشنهاد می کند، چناچه یک اتهام را بپذیرد از اتهامات دیگر او چشم پوشی و یا تخفیف از مقام قضایی برای وی اخذ می شود. در این مقاله تلاش شده است ضمن تبیین مفهوم اقرار در مرجع انتظامی، اقرار نزد مقام قضایی و به موضوعیت اجرای این شیوه در پلیس ایران و چالش های آن با حقوق داخلی مورد نقد و بررسی قرار گیرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is HUMANITY03_019. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1159639/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
هاشم زاده، مهدی و جزایری، عباس،1399،اقرار در مرجع انتظامی در حقوق کیفری ایران،3rd Congress on Interdisciplinary Researches in Islamic Humanities, Jurisprudence, Law and Psychology،Tehran،https://civilica.com/doc/1159639

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 3,708
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support