ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیل گستره خشکسالی و تاثیر آن بر منابع آب با استفاده از شاخص PNPIو سیستماطلاعات جغرافیاییGIS)

Year: 1390
COI: INCWR02_151
Language: PersianView: 1,117
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد حیدری - دانشجوی کارشناسی ارشد گروه مدیریت مناطق بیابانی دانشکده منابع طبیعی
جعفر نیکبخت - استادیار گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان
حسن اوجاقلو - دانشجوی دکتری گروه مهندسی آبیاری و آبادانی دانشگاه تهران

Abstract:

خشکسالی یکی از وقایع محیطی است که به ویژه در مناطق خشک و نیمهخشک ایران بسیار رخ میدهد و جلوه این پدیده بیشتر در بخش منابع آب، کشاورزی و منابع طبیعی پدیدار میگردد. در مناطق حساس خشک و نیمهخشک کاهش بارندگی تاثیر زیادی بر منابع آب میگذارد و در بسیاری موارد خشکسالیهای هواشناسی و هیدرولوژیکی همزمان رخ می- دهد. بنابراین مهمترین اثر خشکسالی در کاهش و خشکی منابع آب نمود مییابد. در تحقیق حاضر به تحلیل گستره خشکسالی بیسابقه سال زراعی87-86 استان یزد و تاثیر آن بر منابع آبی استان با استفاده از شاخص درصد از نرمالبارندگیPNPI)و تکنیک سیستم اطلاعات جغرافیاییGIS)پرداخته شد. منابع تامین آب استان یزد شامل 3180 رشته قنات، 619 دهنه چاه و 4298 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق میباشد. بدین منظور از آمار بارندگی ماهانه 30 ایستگاه با پراکنش مناسب، آمار دبی 13 قنات و چشمه و 20 رودخانه انتخابی در سال زراعی 87-86 در نقاط مختلف استان یزد استفاده شد. نتایج بررسی خشکسالیها نشان داد در سال آبی مورد مطالعه در تمام مناطق استان خشکسالی با شدتهای مختلف رخ داده است. کمترین مقدارPNو شدیدترین خشکسالی مربوط به اسفند آباد ابرکوه بوده است. نقشه گستره نیز خشکسالیهای شدیدتری را در قسمت جنوب و جنوب غربی و در شهرستانهای مهریز، هرات و مروست، تفت،ابرکوه، بخش هایی از جنوب غربی یزد و محدوده خرانق نشان داد که ضرورت توجه بیشتر به مناطق دارای حساسیت بیشتر نسبت به خشکسالی را نمایان می سازد. بیشترین درصد کاهش آبدهی در قنات عباس آباد مهریز رخ داده است و منجر به خشکیدگی این قنات شده است. همچنین خشکسالی منجر به خشک شدن 75 درصدی رودخانههای انتخابی شده است و در سایر رودخانهها نیز کاهش دبی مشاهده شده است

Keywords:

پایش مکانی , خشکسالی GISیزد , شاخص درصد از نرمال و منابع آب

Paper COI Code

This Paper COI Code is INCWR02_151. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/116072/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حیدری، محمد و نیکبخت، جعفر و اوجاقلو، حسن،1390،تحلیل گستره خشکسالی و تاثیر آن بر منابع آب با استفاده از شاخص PNPIو سیستماطلاعات جغرافیاییGIS)،The 2nd Iranian National Conference on Applied Research in Ware Resources،Zanjan،https://civilica.com/doc/116072

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • ابرفویی، ح، توکلی، م، طالبی، م. (1379). بررسی تغییرات اقلیمی ...
 • اختری، ر.، مهدیان، م.ه.، مرید، س. (1385. تحلیل مکانی شاخص ...
 • پایش منطقه ای خشکسالی (مطالعه موردی:سواحل جنوبی دریای خزر) [Conference Paper]
 • رمضانی گورابی، ب. (1384). بررسی پدیده خشکسالی با استفاده از ...
 • محسنی ساروی، م، صفدری، ع.، ثقفیان، ب، مهدوی، م. (1383). ...
 • Khan, S., Gabriel, H.H., Rana, T., (2008). :Standard precipitation index ...
 • Richard, R, Heim. (2002). _ Review of Twentieth century drought ...
 • Tsakiris, G., and Vangelis, H. (2004). :Towards a drought watch ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support