اظهارنظر کارشناسی درباره: «طرح مقابله با تحریم های آمریکا از طریق جایگزینی کالا و خدمات»

نوع محتوی: گزارش
Language: Persian
Document ID: R-1161700
Publish: 3 March 2021
View: 70
Pages: 2
Publish Year: 1398

نسخه کامل این Report ارائه نشده است و در دسترس نمی باشد

  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Report:

Free download

جهت دریافت فایل های پیوست این Report بایستی عضو سیویلیکا شوید. چنانچه عضو سیویلیکا هستید لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید فایل ها را مشاهده و دریافت نمایید.

Abstract:

واردات کالا و خدمات از آمریکا بهرغم تحریم های این کشور علیه ایران همواره جریان داشته است که در این بین واردات گسترده کالاهای اساسی خوراکی از مبدا آمریکا یکی از رویدادهای عجیب در سال های گذشته است؛ آمارها نشان میدهد که واردات این کالاها پس از وضع مجدد تحریمها علیه ایران در دوره ترامپ نه تنها کاهش نیافته، بلکه به صورت قابل
توجهی افزایش یافته است. گزاره های مهمی مستخرج از گزارش های پیشین مرکز پژوهش ها در مورد واردات کالاهای اساسی از آمریکا به شرح زیر قابل ذکر است: اگرچه تنش ها بین آمریکا و ایران از زمان به قدرت رسیدن ترامپ افزایش یافته است، اما نگاه دقیقتر به داده های آماری آمریکا نشان میدهد که بهرغم نرخ نسبتا باثبات واردات آمریکا از ایران از سال ۲۰۱۶ تاکنون، صادرات آمریکا به ایران (که از زمان توافق هسته ای در سال ۲۰۱۶ روند کاهشی داشته است) در سال گذشته، دچار یک چرخش شده و روند صعودی به خود گرفته است؛ این گزاره، تناقض جدی با خروج ترامپ از توافق هسته ای دارد. در این مدت، صادرات آمریکا به ایران رشد ناگهانی را شاهد بوده است. یکی از دلایل مهم این رویداد، تصمیم چین به وضع تعرفه های تلافیجویانه بر واردات محصولات کشاورزی از آمریکا از جولای ۲۰۱۸ بوده است. توضیح اینکه حجم بالای صادرات آمریکا به ایران در سال ۲۰۱۸ ناشی از جنگ تجاری بین چین و آمریکا است؛ درنتیجه این تقابل اقتصادی، دانه های روغنی و دانه های سویا در بازار آمریکا دچار مازاد شده و بخشی از این مازاد به ایران صادر شده است.
با وضع مجدد تحریم آمریکا علیه ایران، چشم انداز تجارت بین دو کشور منفی شده است، اما به رغم این چشم انداز منفی، بعضی از کارشناسان معتقدند که حتی زمانی که تنش ها بین واشنگتن و تهران زیاد میشود، باز هم عواملی وجود دارد که باعث می شود سطحی از تجارت بین ایران و آمریکا حفظ شود؛ درحال حاضر مهمترین دلیل تجارت ایران و آمریکا، جنگ تجاری بین آمریکا و چین است. ارزش واردات مستقیم ایران در سال ۱۳۹۷ از آمریکا حداقل پنج برابر افزایش یافته است.