Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Report
Title

اقتصاد دیجیتال (۳): تحولات بخش کسب وکار و مروری بر تجارب سیاستگذاری در کشورهای مختلف

نوع محتوی : گزارشتاریخ انتشار: 1398
کد COI Report: R-1161709تاریخ درج در سایت: 13 اسفند 1399
زبان اصلی Report: Persian دسته بندی علمی Report: کسب و کار
View: 113Pages: 61
Year: 1398

Buy and Download

برای دریافت فایل این Report ابتدا در پایگاه سیویلیکا عضو شوید. جهت عضویت اینجا را کلیک نمایید

Authors

Abstract:

تحولات ناشی از دیجیتال سازی، جوامع را با مزایا و چالش های متعددی روبه رو خواهند کرد، که می توان به افزایش نوآوری و بهبود شرایط کاری به عنوان نمونه هایی از مزایا و همچنین به محدودیت های مالیاتی و دگرگونی های به وجود آمده در حوزه مشاغل و بازار نیروی کار به عنوان چالش های ناشی از این تحولات اشاره کرد. در ایران نیز پس از انقلاب اسلامی ۳۸ سند مختلف و مرتبط با حوزه اقتصاد دیجیتال تدوین و تصویب شده است که ۳۲ مورد آن به چند سال اخیر مربوط بوده است. بررسی این اسناد نشان میدهد که نگاه به حوزه فناوری اطلاعات به عنوان یک زیرساخت عمومی غالب بوده و کمتر به آن به عنوان ابزاری برای خلق کسب وکارها و مدل های جدید کسب وکاری نگاه شده است. این مسئله در کنار توسعه پرشتاب استارت آپ ها می تواند تهدیدی برای توسعه اقتصاد دیجیتال باشد. علاوه بر آن تعدد بازیگران مرتبط با حوزه اقتصاد دیجیتال در ایران و تشابه یا تداخل کارکردها و وظایف آنها نیز از آسیب های توسعه اقتصاد دیجیتال کشور می باشد، در این راستا، کشورهای مختلف با توجه به شرایط و مقتضیات خود برای بهره مندی از این مزایا و برطرف کردن مخاطرات، راهکارهای گوناگونی را در پیش گرفتند که از جمله می توان به کارآمدسازی نهادها، متناسب سازی قوانین و مقررات، توسعه شبکه سازی، توسعه زیرساخت های الکترونیکی و ارتباطی، توسعه پلتفرم ها، فراهم کردن محیط مناسب کسب وکارها، توسعه توانمندی ها و مهارت های نیروی انسانی، حفاظت از داده ها و حریم خصوصی و توسعه زیرساختی متناسب با اکوسیستم دانشی و استارت آپی در حوزه های مختلف اشاره کرد. نکته ای که باید به آن توجه داشت، توسعه اقتصاد و تکنولوژیهای دیجیتال در کسب وکارهاست،
که برای رسیدن به این هدف، کشورها باید فعالیت ها و مکانیسم های خود را در حوزه های مختلف دولتی و خصوصی از قبیل حوزه های سلامت، خدمات دولتی، صنایع بالغ و... تغییر داده و رویکرد جدیدی را برای فردای خود در پیش گیرند. در همین راستا، می توان به اتخاذ سیاست های لازم برای ورود بازیگران جدید و تدوین برنامه های متنوع به منظور ارتقای این اقتصاد اشاره کرد، که برای پیشرفت در محیط دیجیتالی پویای امروزی امری واجب تلقی می شود. 

Keywords:

اقتصاد دیجیتال. مزایا و چالش های دیجیتال سازی. توسعه اقتصاد دیجیتال

Report COI Code

This Report COI Code is . Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1161709/

طرحهای پژوهشی و مطالعاتی کشور

Research Info Management

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support