ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی واکنش سیلیسی قلیایی سنگدانه های معادن شن و ماسه تهران با استفاده از آزمایش پتروگرافی و انطباق آن با نتایج آزمایش ملات منشوری تسریع شده

Year: 1399
COI: ACIAC23_006
Language: PersianView: 89
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سیده سارا موسوی هراتی - دانش آموخته کارشناسی ارشد، گروه زمین شناسی مهندسی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
سیدمحمود فاطمی عقدا - استاد تمام، گروه زمین شناسی مهندسی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
مهدی تلخابلو - استادیار، گروه زمین شناسی مهندسی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
امیرمازیار رئیس قاسمی - پژوهشگر مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی، تهران، ایران

Abstract:

سنگدانه ها، مجموعه ای از قطعات سنگی معدنی هستند. یکی از مهمترین کاربردهای آنها استفاده در تهیه بتن می باشد که بسیاری از ویژگی های فیزیکی،شیمیایی و مکانیکی بتن به سنگدانه ها ارتباط دارد. این پژوهش برای تأیید این موضوع طراحی شد که واکنش سنگدانه ها، عامل اصلی خرابی بتن می باشد. درهمین راستا واکنش سیلیسی- قلیایی سنگدانه های بتن، از نقطه نظر زمین شناسی و تعیین کانی شناسی سنگدانه ها و شناسایی سنگدانه های مستعد واکنش قلیایی با استفاده از سنگدانه های چند معدن شن و ماسه تهران مورد بررسی پتروگرافی قرار گرفت. همچنین به منظور دستیابی به عملکرد واقعی سنگدانه ها، آزمایشمنشور ملات تسریع شده مطابق با استاندارد ASTM C1260 نیز انجام پذیرفت. هدف از این مقاله، انطباق نتایج پتروگرافی سنگدانه ها با نتایج تسریع شدهمی باشد. نتایج حاصل از پژوهش نشان می دهد وجود کانی های مضر از جمله سیلیس های میکروکریستالین، انواع مختلف توف سیلیسی، زئولیتی، کربناته وآندزیتی، سنگ آهک سیلیسی و سیلیسی بودن زمینه برخی از سنگدانه ها، نشان دهنده نامرغوب بودن این سنگدانه ها است که در صورت استفاده، موجب انبساط و تورم بتن و در نهایت گسیختگی سازه خواهد شد. همچنین نتایج به دست آمده از آزمایش ASTM C1260، میانگین انبساط 14 روزه منشورهای ساخته شده برای سنگدانه های شن معدن شماره 1، برابر با 0.225 و برای ماسه برابر با 0.206 است که در هر دو نوع بزرگتر از حد 0.2 ذکر شده در متن استاندارد می باشد. همچنین برای سنگدانه های شن معدن شماره 2، برابر با 0.241 و برای ماسه برابر با 0.152 است که این مقدار برای شن بیشتر از حد 0.2 ذکر شده در متن استاندارد می باشد، ولی برای ماسه در حد بین 0.1 و 0.2 بوده که دارای پتانسیل فعال می باشد که این نتایج تأییدی بر صحت نتایج و اهمیت انجام آزمایش پتروگرافی به منظور انتخاب مصالح مناسب با صرف هزینه کم در مدت زمان کوتاه قبل از اجرای طرح اختلاط بتن است.

Keywords:

سنگدانه، واکنش قلیایی بتن، آزمایش پتروگرافی ASTM C295، آزمایش ASTM C1260، معادن شن و ماسه

Paper COI Code

This Paper COI Code is ACIAC23_006. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1161979/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
موسوی هراتی، سیده سارا و فاطمی عقدا، سیدمحمود و تلخابلو، مهدی و رئیس قاسمی، امیرمازیار،1399،ارزیابی واکنش سیلیسی قلیایی سنگدانه های معادن شن و ماسه تهران با استفاده از آزمایش پتروگرافی و انطباق آن با نتایج آزمایش ملات منشوری تسریع شده،23rd Annual National Concrete and Earthquake Conference of Concrete Research Center،Tehran،،،https://civilica.com/doc/1161979

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 10,779
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support