Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Report
Title

فرایند کاربست قدرت نرم در سیاست خارجی (۱ . جمهوری خلق چین)

فرایند کاربست قدرت نرم در سیاست خارجی (۱ . جمهوری خلق چین)
نوع محتوی : گزارشتاریخ انتشار: 1398
کد COI Report: R-1164980تاریخ درج در سایت: 19 اسفند 1399
زبان اصلی Report: Persian دسته بندی علمی Report: علوم سیاسی و روابط بین الملل
View: 118Pages: 63
Year: 1398

Buy and Download

برای دریافت فایل این Report ابتدا در پایگاه سیویلیکا عضو شوید. جهت عضویت اینجا را کلیک نمایید

Authors

Abstract:

قدرت نرم عمدتا مورد توجه دو دسته از کشورها (بیش از سایران) قرار می گیرد. دسته اول کشورهایی که ایده ها و انگاره های خود را جهان شمول انگاشته و به دنبال گسترش آن در سطح جهان هستند. دسته دوم کشورهایی که آماج هجمه های روانی بوده و تصویری تهدیدآمیز و امنیتی از آنها در جهان ترسیم گشته و این روند هراس افکنی با پیشبرد اهداف و منافع آنها در تعارض است. نکته قابل تامل آنکه چین را می توان در هر دو دسته این کشورها جای داد، کشوری که هم داعیه «پنهان» قدرت جهانی را پی می گیرد و هم به طور تاریخی همواره در معرض امواج «چین هراسانه» بوده است. برایند این وضعیت دوگانه آن است که چینی ها در پی آن برآمده اند تا ضمن ارتقای ابعاد مثبت وجهه بین المللی شان، به تثبیت موقعیت جهانی خود نیز بپردازند. رشد چشم گیر و خیزش ناگهانی اقتصاد چین از یکسو باعث افزایش قدرت ملی آن و ازسوی دیگر باعث تقویت «چین هراسی» و ارائه تصویری تهدیدآمیز از آن، ازسوی قدرت های جهانی شده است. در مقابل، چینی ها برای مقابله با تصویر تهدید و خنثی سازی موج «چین هراسی» سعی نمودند با بهره گیری از «قدرت نرم» چهره ای صلح آمیز و همکاری طلب از کشور خود به جهانیان ارائه کنند. چینی ها با اتکا به قابلیت ها و ظرفیت های کشورشان در حوزه های مختلف به قدرت نرم خود «خصلتی چینی» بخشیده اند. آنها به قوت و غنای سابقه تاریخی و فرهنگی چین به خوبی واقفند، اما در عین حال می دانند که رقیبی سرسخت نیز در این زمینه دارند که آنها را وارد معرکه رقابت قدرت سازی نرم افزاری می کند. این رقیب، داعیه های جهان شمول فرهنگی غرب است که در برابر رویکرد نسبیت گرای چینی از فرهنگ قرار می گیرد. با توجه به این محدودیت ها مقامات چینی به «مزیت نسبی» کشور خود تکیه کرده اند که چیزی جز «قدرت اقتصادی شان» است. علاوه بر این، آنها سعی کرده اند با تئوریزه سازی دکترین « صعود مسالمت آمیز» بر جاذبه های سیاسی خود نزد جهانیان بیفزایند. برمبنای این ظرفیت ها پکن دست به ابزارسازی قدرت نرم نیز زده تا از رهگذر آن در مناطق مختلف به قدرت افکنی نرم افزاری نائل آید. مهمترین انگیزه چین از نرم افزارگرایی در حوزه سیاست خارجی انگیزه های اقتصادی این کشور است. بر همین اساس، سیاست نرم افزاری پکن در مناطق مختلف بازخوردهای متفاوت داشته و نتایج گوناگونی برای آن به بار آورده است. در این گزارش هدف اصلی آن است که قدرت نرم چین در ابعاد مختلف آن اعم از ماهیت، ظرفیت ها
و منابع، ابزارها، چالش ها و محدودیت ها بررسی شده تا از این طریق استراتژی نرم افزاری منطقه ای این کشور در قلمروهای جغرافیایی مختلف در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین مورد ارزیابی قرار گیرد. در همین راستا، با اتکا به رویکرد آینده پژوهی، دورنمای قدرت نرم چین در این مناطق تجزیه و تحلیل می شود. 

Keywords:

چین. قدرت نرم. پکن. سیاست خارجی

Report COI Code

This Report COI Code is . Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1164980/

طرحهای پژوهشی و مطالعاتی کشور

Research Info Management

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support