ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی صفات گیاه موتانت نعناع فلفلی با روش استفاده از جهش‌زائی موتاژن EMS

Year: 1395
COI: JR_NCMBJ-6-24_012
Language: PersianView: 78
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

امیر رجبی - Young Researchers and Elite Club, Damghan Branch, Islamic Azad University, Damghan, Iran
سعید قریب بلوک - Young Researchers and Elite Club, Damghan Branch, Islamic Azad University, Damghan, Iran
سید کمال کاظمی تبار - Sari Agriculture Sciences & Natural Resources University
جعفر مسعود سینکی - Young Researchers and Elite Club, Damghan Branch, Islamic Azad University, Damghan, Iran

Abstract:

سابقه و هدف: موتاژن ­های شیمیایی با اثرهای موتاژنی، خزانه ژنی متنوعی را در منابع گیاهی ایجاد کرده و به عنوان یک ابزار تکمیلی در فرایند های به ­نژادی به کار گرفته می­ شوند. در این پژوهش به منظور ایجاد تغییر صفت های مورفولوژیک و تغییر در میزان مواد موثره در گیاه نعناع فلفلی از غلظت­ های مختلف ماده موتاژن اتیل متان سولفونات EMS در شرایط درون شیشه­ای و مزرعه استفاده شد. مواد و روش ­ها: پژوهش به­ صورت شرایط درون شیشه­ ای و مزرعه با تعداد 4 تیمار و 4 تکرار در قالب طرح به طور کامل تصادفی انجام شد. از تیمارهای مختلف EMS شامل 0/0% (به عنوان شاهد)، 05/0% و 01/0% و 005/0% و مدت زمان‌های مختلف (24 و 48 ساعت) در شرایط درون شیشه ­ای و قسمت مزرعه ‌ای استفاده شد. ارزیابی‌ در داخل لوله آزمایش و مزرعه به طور همزمان انجام گرفت. پس از انتقال و رشد و نمو نمونه‌ها در شرایط in vitro، تیمارها با ماده جهش‌زا اتیل متان سولفونات مورد بررسی قرار گرفتند. یافته­ ها­: نتایج این پژوهش نشان داد که استفاده از مواد جهش‌زا در محیط کشت MS نقش به سزایی در تغییر فنوتیپی این گیاه دارویی دارد. غلظت 01/0% EMS بهترین نتیجه معنی‌دار را در سطح 1%  داشته و از کشت ریزنمونه ‌های که شامل جوانه‌های جانبی و انتهایی بوده‌اند به ‌دست آورده که بر روی خصوصیت هایی هم چون طول ساقه، تعداد برگ و تعداد جوانه جانبی اثر داشت. هم چنین نتیجه آنالیز اسانس تیمارها نیز نشان داد که ماده اتیل متان سولفونات روی مواد اجزاء اسانس تاثیری نداشته است. نتیجه گیری: استفاده از موتاژن EMS در گیاه نعناع فلفلی هم در نمونه ‌های کشت بافتی و هم در بوته ‌های تیمار شده در مزرعه باعث تحریک و رشد سریع جوانه ‌های جانبی گیاه شد که باعث افزایش سطح گیاه و در نتیجه افزایش عمل کرد گیاه شده بود. استفاده از غلظت‌ های بیش تر از 05/0% EMS در زمان‌ های 24و 48 ساعت باعث از بین رفتن نمونه ­های کشت بافتی و مزرعه‌ای شد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_NCMBJ-6-24_012. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1165387/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رجبی، امیر و قریب بلوک، سعید و کاظمی تبار، سید کمال و مسعود سینکی، جعفر،1395،بررسی صفات گیاه موتانت نعناع فلفلی با روش استفاده از جهش‌زائی موتاژن EMS ،https://civilica.com/doc/1165387

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 3,025
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support