ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی ارتباط صفات شخصیتی با قدردانی: نقش میانجیگری خودکارآمدی تحصیلی

Year: 1399
COI: JR_NAMA-16-2_003
Language: PersianView: 48
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سید مهدی پورسید - (*Corespounding author) Email: seyed_mehdi_pourseyed@yahoo.com
سید رضا پورسید

Abstract:

مقدمه: قدردانی به عنوان یکی از موضوعات مهم روان‌شناسی مثبت در سال‌های اخیر ذهن پژوهشگران را به خود مشغول ساخته است. قدردانی یک جهت‌گیری مثبت به زندگی است که در آن به چیزهای مثبت توجه می‌شود و نسبت به آن‌ها سپاس‌گزاری صورت می‌گیرد. هدف این پژوهش تبیین قدردانی بر اساس ویژگی‌های شخصیتی با واسطه‌گری خودکارآمدی تحصیلی بود. روش‌ها: روش پژوهشی مورد استفاده در پژوهش حاضر، توصیفی-همبستگی بود. بدین منظور 474 نفر (186 پسر و 288 دختر) از دانش‌آموزان دوره‌ی دوم متوسطه‌ی شهر یزد در سال تحصیلی 97-96 به روش تصادفی خوشه‌ای انتخاب شدند و مقیاس چند مؤلفه‌ای قدردانی مورگان و همکاران (2017)، فرم کوتاه پنج عامل بزرگ شخصیت خرمائی و فرمانی (1393) و پرسشنامه‌ی خودکارآمدی تحصیلی زاژاکووا و همکاران (2005) را تکمیل کردند. داده‌های پژوهش با بهره‌گیری از روش مدل‌یابی معادلات ساختاری در نرم‌افزار AMOS (نسخه‌ی 21) تحلیل شدند. یافته‌ها: نتایج تحلیل مسیر نشان داد که مدل پیشنهادی با داده‌های پژوهش برازش مناسب دارد و از بین ابعاد شخصیتی به عنوان متغیر برون‌زاد توافق‌پذیری، برون‌گرایی و وظیفه‌گرایی به طور مستقیم و وظیفه‌گرایی، گشودگی به تجربه، برون‌گرایی و توافق‌پذیری به صورت غیرمستقیم با واسطه‌گری خودکارآمدی تحصیلی قادر به پیش‌بینی قدردانی شدند و در مجموع 45 درصد (45/0‌R2=) از واریانس قدردانی از این طریق تبیین می‌شود. بحث و نتیجه‌گیری: نتیجه آن که ویژگی‌های شخصیتی توافق‌پذیری، وظیفه‌گرایی، برون‌گرایی و گشودگی به تجربه، دانش‌آموزان را در برخورد با مسائل تحصیلی خودکارآمدتر می‌کند. در چنین شرایطی دانش‌آموزان در مسیر قدردان‌تر شدن پیش می‌روند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_NAMA-16-2_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1165427/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
پورسید، سید مهدی و پورسید، سید رضا،1399،بررسی ارتباط صفات شخصیتی با قدردانی: نقش میانجیگری خودکارآمدی تحصیلی،https://civilica.com/doc/1165427

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support